۱۳۹۷ دی ۱, شنبه

ارزشگذاری های به اصطلاح کارشناسان!!


فردی که به او سلطان قیر اطلاق می شد، به جرم "افساد فی الارض با تشکیل شبکه کلاهبرداری، رشا و ارتشا" امروز اعدام شد. صحبت من در مورد این نیست که بگویم آیا او واقعا مستحق اعدام بوده است یا نه و یا اینکه آیا او به تنهایی مقصر بوده و یا بخش عمده تقصیر، ناشی از ساختار اقتصادی و مدیریتی است که محیط رشد فساد را ایجاد کرده است. صحبت من در مورد بخشی از اتهام این فرد است که در زیر آن را اشاره می کنم:
"وی با همدستی مرتبطین خود و با پرداخت رشوه و تبانی با کارشناسان، املاک را به چند برابر قیمت واقعی ارزش‌گذاری و به بانک ارائه می‌داد، از جمله ملکی که حدود ۴۰۰ میلیارد ریال ارزش داشته با پرداخت رشوه و تبانی به ۱۲۶۹ میلیارد ریال ارزش‌گذاری و در رهن شرکت نفت جی قرار داد."

در این مورد باید بگویم بدلیل اینکه کارم سالهاست مرتبط با سرمایه گذاری و ارزیابی سرمایه گذاران بوده، بارها و بارها با مدارکی روبرو شده ام که بعضا توسط کارشناسان رسمی، بخصوص در حوزه ارزش گذاری املاک، تهیه شده اند اما به طرز آشکاری مشخص است که این گزارشات بر اساس عددسازی و افزایش مصنوعی قیمت املاک آماده شده اند. قطعا آن کارشناس رسمی محترم برای کمک به تولید داخلی و یا راه افتادن کار یک هموطن این عددسازی ها را انجام نمی دهد!

دقیقا بدترین ضربه به نظام اقتصادی را کسانی می زنند که امین نهادهایی مثل بانک ها، نظام قضایی و سرمایه گذاران به حساب می آیند و قرار است که گزارشات حرفه ای و تخصصی آنها ملاک عمل و تصمیم گیری های کلان اقتصادی باشد، اما بتوان با پول، این افراد را تطمیع کرد و گزارشات غیرواقعی از آنها گرفت. ضمن احترام به کارشناسان خبره وظیفه شناس و درستکار، متاسفانه باید بگویم که اکثر گزارشات ارزشگذاری کارشناسان رسمی که به دستم رسیده است، فاقد ارزش علمی و تخصصی بوده اند. گزارشاتی یک طرفه که با بررسی های میدانی جهتدار به اعداد مطلوب رسیده اند و به راحتی اکثر آنها را باید تقسیم بر دو یا سه کرد تا به رقم واقعی ارزش آن ملک رسید!!

متاسفانه یکی از مشکلات اقتصادی ما این است که نمونه های فساد آنقدر زیاد شده اند که انگار همگان بی خیال شده اند و پذیرفته اند که نمی توان سیستم را اصلاح کرد. اما اصلاح برخی از امور می تواند تاثیر زیادی در کنترل فساد داشته باشد. به نظرم  اگر مسئولین کشور، گزارشات اعتبارسنجی و ارزشگذاری کارشناسان رسمی را از فساد خالی کنند، سرچشمه خیلی از فسادها در کشور بخصوص در سیستم مالی و نظام بانکی خواهد خشکید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر