۱۳۹۷ آذر ۱۷, شنبه

صورت حساب های دلاری!


یکی از مسایلی که اخیرا زیاد مطرح شده است این است که چرا با وجود کاهش قیمت دلار در بازار، نه تنها قیمت ها کاهش نیافته بلکه قیمت برخی از اقلام هنوز رو به صعود است. یکی از دلایلی که به ذهن من می رسد ناشی از صورتحساب هایی است که همه ما، از جمله کسبه محترم، نه به ریال بلکه به دلار در حال صادر کردن برای دیگران هستیم! حالا منظور از صورتحساب های دلاری چیست؟
 به زبان ساده منظور این است که همه ما اعم از کارمند، مغازه دار، تولیدکننده و تاجر ، مدام در حال مقایسه درآمد فعلی خود با گذشته به دلار هستیم و نگاه می کنیم که درآمد ما به دلار چقدر کاهش یافته است. کارمند می گوید درآمد من سال پیش 1000 دلار بود. اما حالا با کاهش ارزش ریال به ناگهان شده 300 دلار! شاید کارمند بدلیل قرارداد کاری تا پایان سال، دستش به جایی نرسد که بخواهد سر حقوق خود چانه بزند و درآمد خود به دلار را بالا ببرد. اما کسب و کارها دستشان بازتر است و قیمت ها را بالا می برند تا کاهش درآمدشان به دلار جبران شود. بنابراین وقتی دلار آزاد از 4000 تومان به 12000 تومان رسیده و حداقل سه برابر شده است،  کسبه محترم فارغ از اینکه چقدر واقعا هزینه هایشان دلاری است، به ثبات و حتی افزایش درآمد دلاری خود فکر می کنند. لذا هدف بسیاری از آنها افزایش سه برابری قیمت ها است!
با توجه به اینکه در چند ماه گذشته، قیمت ها نمی توانسته اند با سرعتی که ارز افزایش یافته، افزایش یابند، حالا به نوعی با تاخیر در حال افزایش هستند تا عقب ماندگی خود را جبران کنند. لذا می توان پیش بینی کرد که قیمت برخی کالاها که در چند ماه گذشته متناسب با افزایش قیمت ارز بالا نرفته است، تمایل کسبه و آن صنف دقیقا افزایش قیمت ها برای جبران افت ارزش ریال است. هر چقدر قیمت ارز بالاتر برود، تمایل به افزایش رقم صورتحساب های آنها برای مصرف کنندگان نیز بیشتر می شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر