۱۳۹۷ مهر ۲, دوشنبه

اشخاص حقیقی مشکوک!


دو روز قبل رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که "ورود اسکناس به کشور توسط صرافی ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی آغازشده و درحال افزایش است و در کنار آن بانک مرکزی هم باقیمانده نیاز را تأمین می کند." قبلا در مورد میزان موفقیت این برنامه صحبت کرده ام. اما در اینجا نکته ای که به نظرم جالب رسید ورود اسکناس به کشور توسط "اشخاص حقیقی" است!!
در حقیقت صرافی و شخص حقوقی از جمله صادرکنندگان در رابطه با این کار می توانند معنا داشته باشند، اما اشخاص حقیقی دقیقا معلوم نیست که چه کسانی هستند و دقیقا چه کاری می توانند برای بانک مرکزی ایران با آن همه دم و دستگاه انجام دهند؟ آنها اسکناس خودشان را به کشور می آورند یا پول های بانک مرکزی را چمدانی و قاچاقی به کشور می آورند؟ آیا این افراد با توصیه و رابطه انتخاب شده اند و یا مکانیزمی وجود دارد که صلاحیت آنها را تضمین کرده است؟
لازم دیدم که در همین خصوص به دو مورد اشاره کنم:
1- وقتی نام آقای زنجانی به رسانه ها کشیده شد بخشی از داستان ایشان در مورد موفقیت و ثروت افسانه ایش این بود که در زمان سربازی، راننده مرحوم نوربخش، رییس اسبق بانک مرکزی، بوده است و به همین دلیل مورد اعتماد قرار گرفته و عامل پخش دلار در بازار شده بوده است و به ازای هر دلار یک تومان می گرفته است! رشد او از همین عاملیت بانک مرکزی شروع شده است. اگر این روایت درست باشد (که البته ممکن است جعلی باشد اما موارد مشابه وجود دارند)، جای سوال است که یعنی بانک مرکزی اینقدر بی دست و پاست که مکانیزم بهتری برای توزیع دلار در بازار نداشته است؟ یا فساد محرک این انتخاب و رویه بوده است؟
2- در همین اواخر فردی را دستگیر کردند که به او نسبت "سلطان سکه" داده شد و اخیرا هم دادگاهی شده است. آقای اژه ای گفت که این فرد چند سال پیش هم دستگیر شده بوده است اما در آن زمان بانک مرکزی اعلام کرده است که او عامل توزیع دلار و سکه در بازار بوده و کار او با هماهنگی بانک مرکزی بوده و به همین دلیل آزاد شده است! سوال این است که واقعا عامل توزیع دلار و سکه بانک مرکزی بودن یعنی چه؟ آن هم تازه یک فرد حقیقی خارج از مجموعه بانک مرکزی؟!!
با این تفاسیر و با توجه به سابقه کار، می توان انتظار داشت که برخی از سلاطینی که تحت عنوان اخلالگر بازار با ثروت های افسانه ای در آینده دستگیر خواهند شد، احتمالا از همین عزیزانی هستند که در راستای سیاست های بانک مرکزی، به کار قاچاق و توزیع ارز و طلا به داخل مبادرت می ورزند.
.
.
سیستم اقتصاد ایران در کل به فساد و عدم شفافیت تمایل دارد، حالا تحریم ها هم مزید بر علت شده و به این مشکلات رسمیت بخشیده است. متاسفانه هم با وجود سال ها تجربه تحریم، تدابیر بهتری اتخاذ نشده است. در بر همان پاشنه قدیمی می چرخد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر