۱۳۹۷ مهر ۱, یکشنبه

نذر رانت!


چند روز پیش نامه ای از وزیر صمت منتشر شد که به طور خلاصه بیان می کرد که عزیزانی که وام های ارزی گرفته اند، بدهی ارزی آنها به نرخ روز گشایش اعتبار به ریال تبدیل شده و بعد با نرخ سود 15 درصد  و طی 5 سال بازپرداخت شود. نکته جالب در این نامه، اشاره به وام های صندوق ذخیره ارزی بود که چون در چندین سال گذشته اصلا صندوق ذخیره ارزی وجود نداشته است، می توان حدس زد که خطاب این نامه به افرادی باز می گردد که حتی قبل از بحران های ارزی سال های 91 و 92 وام ارزی گرفته اند و اصلا معلوم نیست که چگونه تا الآن بازپرداخت آنها انجام نشده است.

تصور کنید که وامی گرفته اند که با آن تجهیزات وارد کرده اند. بعد ارزش این تجهیزات و محصولات تولیدی در این مدت حداقل ده برابر شده است. بدهی را هم نداده اند و یا نصفه نیمه داده اند و به جای مواخذه شدن بابت عدم پرداخت درست بدهی، قرار است باز هم به بدهکاران خاطی لطف کرده و بدهی ارزی آنها را به نرخ دلار حدود 1000 تومانی به ریال تبدیل کنند. در ضمن سود بازپرداخت هم 15 درصد لحاظ شده است در حالیکه نظام بانکی با حیله و ترفند به کمتر از 24 درصد سود راضی نیست. همه این حاتم بخشی ها هم تحت عنوان با مسمای "حمایت از واحدهای تولیدی بخش خصوصی" انجام می شود. حالا اینها دقیقا چه کسانی هستند و چه خروجی و ثمری برای مملکت دارند، خدا داند! جای تاسف که این حاتم بخشی های فله ای، بدهکاران را به عدم بازپرداخت به موقع بدهی هایشان ترغیب و آنها را جسورتر می کند.
.
.
بهشت یک عده کجا می تواند باشد وقتی در این مملکت گویی عده ای از مسئولین و مقامات نذر کرده اند که از جیب همه مردم، پول مفت  در جیب آنها کنند؟

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر