۱۳۹۷ شهریور ۲۶, دوشنبه

شکست قابل پیش بینی!


چند وقت پیش اعلام شد که صرافی ها هم حق وارد کردن ارز به صورت فیزیکی داشته و می توانند ارز وارد کرده و آن را بفروشند. به این شکل بانک مرکزی قصد داشت که رابطه ای بین بازار ثانویه و بازار آزاد ایجاد کند تا شاید با پاسخگویی به تقاضای اسکناس، قیمت های بازار آزاد در داخل کاهش یابد. با این خبر موج کاهشی قیمت در بازار راه افتاد که البته یک روز هم بیشتر دوام نیاورد. در ادامه اما گویی شرایط بازار ارز با وجود این مجوز یا نبودش فرقی نکرده است.

راستش قابل پیش بینی بود!! مهمترین دلیل این است که صرافان از انجام این کار منفعتی نمی برند و به همین دلیل به هر بهانه ای متوسل خواهند شد که این کار را نکنند. واقعیت این است که وقتی جناب صراف می تواند ارز خود را در خارج از ایران احتکار کند و در آینده، آن را با قیمت بالاتر حواله نماید، چرا باید آن را به داخل کشور بیاورد و سبب کاهش قیمت ارز و در حقیقت، کاهش ارزش دارایی خود در داخل و خارج از ایران شود؟ آیا این کار غیر از این است که صراف کلی ریسک و زحمت به خود داده تا قیمت ارز را پایین بیاورد تا آقایان با آن عکس یادگاری بگیرند؟

در تحلیل سیاست های مشابه همیشه از خودتان بپرسید که متولی کاهش قیمت ارز کیست و علاوه بر این سوال که آیا او می تواند، باید بپرسید که آیا برای او می صرفد که این کار را بکند؟ اگر منفعت نداشت، بدانید که پیشاپیش شکست خورده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر