۱۳۹۷ شهریور ۱, پنجشنبه

وام بگیرید البته هوشمندانه!


بسیار افراد عادی جامعه را می بینم که به خاطر سود بالای وام در ایران، از دریافت وام خودداری می کنند و مدام از وضعیت سود بالا نالان هستند. همیشه آنها را از اين کار منع کرده ام و برعکس، تشویق کرده ام که وام بگیرند!

دليل اينکه آنها را از شکایت از سود بالا منع می کنم این است که اگر سود وام در ایران بالاست، این مساله ناشی از تورم بالا و افزایش شديد نقدینگی در اقتصاد ايران است. اگر در کشورهای توسعه یافته نرخ بهره پایین است، این بدلیل شرایط اقتصادی خاص آنهاست. نه اینکه بانکهايشان خداشناسند و یا بدلیل رضایت مشتری این کار را کرده اند. بلکه آن سود پايين، نرخ تعادلی سود در  اقتصاد آنها با توجه به تورم پايين آنهاست.

بنابراین، در اقتصاد ایران که رشدهای نجومی نقدینگی و تورم دو رقمی داريم، کاهش سود وام بیش از آنکه به نفع مردم و تولیدکنندگان باشد، بیشتر به نفع دو دسته است. دسته اول کسانی هستند که به نوعی دلال وام هستند و پول مي گیرند تا وام جور کنند. اگر سود وام پایین باشد، تقاضا برای وام بیشتر خواهد شد، پس کار این افراد شیرین تر و حق الزحمه انها نیز بالاتر خواهد بود. دسته دوم کسانی هستند که با رانت یا پرداخت مبلغی به عزیزان مورد نظر، می توانند به وام با سود پایین و جذاب دسترسی پیدا کنند. عمده این دو دسته مردم عادی نیستند. پس شما به عنوان مخاطب این نوشته، اگر در سال حتی 50 میلیون تومان هم توانایی وام گرفتن ندارید، از سود بالا شکایت نکنید! منفعت شکایت و فشار افکار عمومی برای کاهش نرخ سود، در نهايت به جیب عده ای خاص خواهد رفت!!

ضمنا آنها را تشویق کرده ام که وام بگیرند حتی اگر سودش 30 درصد ساليانه است!!! البته هوشمندانه! یعنی در زمان مناسب وام بگیرید و ضمنا وام را صرف خرید دارایی از جمله مسکن، طلا و اقلام مشابه کنيد نه صرف خرید اسباب و لوازم مستهلک شونده خانه یا در مواردی حتی برای خرج سفر!! مثلا سال گذشته، قبل از انتخابات، بهترین زمان وام گرفتن و خرید دارایی های مختلف بود. حتی گرفتن وام با سود 30 درصدی هم می صرفيد. درست است که اين هزینه وام به نسبت خیلی از کشورها بالاست، اما منافع آن بالاترست! بالاتر از سود 30 درصدي. ملک از سال گذشته تا کنون در برخی مناطق دو برابر شده، سکه حدود 3.5 برابر، ارز 2.5 برابر، خودروی وارداتی حدود 2.5 تا  3 برابر. با این همه سود نجومی است که می گویم وام با سود 30 درصد در اقتصاد ایران می صرفد!

پس وام بگیرید و در زمان مناسب، دارایی مناسب بخرید! بسیاری از ثروتمندان ایرانی، استاد کاسبي با تورم هستند! یک روش مرسوم آنها دقیقا این است که کلی بدهی های نجومی ایجاد می کنند که با وجود تورم در طول سال ها آن بدهی ها هیچ می شوند. در عوض، ارزش دارایی هایشان با ارقام نجومی رشد می کند. به نوعی از هیچ به ثروت های افسانه ای می رسند.
حرف من اين نیست که شبیه آنها باشید، ولی حداقل کاری کنید تا از تورم عقب نمانید. مثلا وام بگیرید تا خانه دار شويد. نترسید اگر که در طی ده سال مجبور شوید دو برابر وام را پس دهید. با افزایش های شدید قیمت مسکن، حتی با آن وام با سود بالا، باز هم برنده هستید.
.
.
پینوشت: البته طوری وام بگیرید که بتوانید آن را باز گردانيد :)

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر