۱۳۹۷ مرداد ۲۸, یکشنبه

وام بازی!


دادستان تهران در اتفاقی بسیار بزرگ و نادر کشف کرده است که یکی از خریداران عمده سکه های پیش فروش شده، از بانک حدود 7 میلیارد تومان وام گرفته و بعد همین مبلغ را صرف خرید حدود 5000 سکه پیش فروش شده کرده است. یعنی فردی از بانک وام گرفته تا در برنامه تامین مالی و جمع کردن نقدینگی توسط دولت شرکت کند و اگر تا اینجای کار هنوز سکه هایش را داشته باشد، خودش بیش از 10 میلیاردی تومان از هیچ، سود کرده است.
محض اطلاع دادستان محترم می گویم که این فرد روش کلاسیک پولدار شدن از وام در ایران را اجرا کرده است. اگر وضعیت عمده افراد پولدار این کشور را بررسی کنید، متوجه می شوید با ارقامی نجومی تر از این 7 میلیارد تومان زیر بار بدهی به نظام بانکی هستند. برخی از این افراد با رشوه و سندسازی های جعلی، وام گرفته و دارایی های مختلف از جمله ملک و شرکت های دولتی و غیردولتی را خریده اند، بعد آن ملک و شرکت ها را وثیقه کرده اند و باز وام گرفته اند و این "وام بازی" را تا ارقام صدها و بعضا هزاران میلیارد تومان ادامه داده اند. در عین حال، ارزش ملک ها و دارایی ها هم در اثر مدیریت درخشان اقتصاد، در مدت کوتاهی به یکباره دو یا چند برابر شده و ثروت این افراد چند برابر شده است. یعنی تقریبا از هیچ به ثروت افسانه ای رسیده اند. 
سوءمدیریت در پیش فروش اخیر سکه ها محرز است اما اتفاقاتی به مراتب بدتر در اقتصاد ناسالم و غیرشفاف این مرز و بوم در جریان است که متاسفانه یک سر اکثر آنها نیز در خود بدنه حکومت -نه دولت به تنهایی- است. تاسف بیشتر که عزمی هم برای اصلاح روندهای نادرست دیده نمی شود.
.
.
در نوشته بعدی با محاسبه ساده ای نشان خواهم داد که چرا با وجود اینکه به نظر می رسد در ایران سود وام بالاست، هنوز می صرفد که وام بگیریم. 

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر