۱۳۹۷ مرداد ۲۳, سه‌شنبه

معنای عزت چیست؟!!


چند ماه قبل که کشور امارات شروع کرده بود سختگیری بیشتری بر روی ایرانی ها و حساب های شرکت های ایرانی اعمال کند، کشور مشابه دیگری در حاشیه خلیج فارس، فرصت را مناسب یافته بود تا در این فضا بتواند پولی به هم بزند و کشورش را آباد کند.
جمعی از نمایندگان شرکت های بزرگ صادراتی دعوت شده بودیم تا سفیر این کشور دستورالعمل اجرایی ثبت شرکت و رابطه بانکی را توضیح دهد. علاوه بر اینکه سفیر محترم در جلسه مدام از واژه "خلیج عربی" استفاده می کرد در حالیکه قطعا حساسیت ایرانی ها را به این موضوع می دانست، آخر حرفش این بود که حساب ایرانی ها تحت نظر و اجازه خزانه داری آمریکا باز خواهد شد و به همین دلیل شرکت های ایرانی باید تابع قوانین تحریمی آمریکا باشند. اگر خزانه داری آمریکا به هر دلیلی به مقامات آن کشور دستور بدهد، افراد و شرکت ها ممنوع المعامله خواهند شد و حساب هایشان بلوکه می شود. آنقدر شرایط ایران سخت شده بود که در آن جلسه گردن همه کج بود و طرف های ایرانی باید سپاسگذار هم می بودند تا شاید این کشور کوچک و بی اثر، به ما لطف کند تا چرخ تجارتمان بچرخد... حالا که شرایط بدتر است، گردنمان هم کج تر است.

 راستش دهه هاست که چرخ تجارت ایران دارد از کانال امارات و کشورهای دیگر می چرخد و شرکت های ایرانی آواره کشورهای مختلف هستند تا بتوانند ارتباطات بین المللی خود را حفظ کنند. این کشورها هم سودش را بردند و هم متاسفانه در نهایت تحقیرمان کردند. گاه با خودم می پرسم، دقیقا تعریف مسئولین ما از واژگان "عزت" و "استقلال" چیست؟

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر