۱۳۹۷ مرداد ۲۰, شنبه

چند پرده از وضعیت بازارها در ایران


1- در حالیکه که صف خرید چند ده میلیونی برای خرید برخی از سهام ها تشکیل شده بود و خریداران به خوبی تشنه شده بودند، یک سری حقوقی به یکباره همزمان (!) تصمیم گرفتند که سهام های خود را عرضه کنند. وقتی که سوال شد چرا در این شرایط که باز هم انتظار رشد بازار هست، این چنین در احجام بالا سهام فروختید، علنا گفتند که در زمان افت بازار برای حمایت از قیمت، سهام خریدیم و حالا بهترین فرصت برای فروش بوده. یعنی ابایی از این ندارند که بگویند در حال بازی با قیمت ها هستند. افتخارشان هم هست. 

-2 بعد از معرفی بسته جدید ارزی، قیمت سکه و ارز کاهشی شد. اما عمر کاهشی بودن فقط یک روز بعد از اعلام بسته بود. بعد به ناگهان سکه و ارز در یک روز حدود 20% رشد کردند. احتمالا یا تحلیل عمیق بنیادین و تکنیکال پشت این سقوط و صعود ناگهانی یک روزه بوده و یا بازی سازان، هماهنگ شده قیمت را پایین بردند تا سکه ها و ارزها به بازار بیاید و بعد یک دفعه همه را جمع کردند. 

-3اخیرا یکی از صراف های معروف را که یکی از سلاطین ارز به شمار می آید، دستگیر کردند. قبل تر از آن سلطان سکه پیدا شد. اینها در حالی است که ما در هر بازاری یک یا چند سلطان داریم. سلطان پتروشیمی، سلطان چای، سلطان موز، سلاطین واردات خودرو و ....

آیا در این شرایط که به نظر می رسد دستکاری قیمت ها در اقتصاد کشور بی مهابا و با افتخار در حال رخ دادن است، سخن از آزاد کردن قیمت ارز و سپردن قیمت گذاری آن به بازار، سخن عبث و بیهوده ای نیست؟

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر