۱۳۹۷ تیر ۲۶, سه‌شنبه

خود کرده را تدبیر نیست!


این عنوان مقاله من در خصوص مفاسد ایجاد شده در توزیع ارز دولتی است که هفته پیش در تجارت فردا منتشر شد. کل مقاله را در این لینک مطالعه فرمایید. 

خلاصه آن به شرح زیر است:

1-مسئولین فعلی کشور عمدتا کسانی هستند که در 40 سال گذشته جزو مدیران ارشد کشور بوده اند و از این 40 سال نیز 30 سال ارز دو یا چند نرخی داشته ایم. در این چهار دهه، بحران های مختلف از جمله جنگ و تحریم هم کم نداشته ایم. اما آنگونه که مسئولین با بحران اخیر برخورد کردند، نشان داد که مدیران ارشد کشور بعد از نزدیک به 40 سال تجربه مملکت داری، هنوز در حال آزمون و خطا و اتلاف بی حساب منابع هستند.

2-مثلی هست که می‌گوید «مواظب مالت باش، مردم را دزد نکن!» و این را باید به مسوولان کشور، هم در این دولت و هم دولت‌های قبل، گفت که مراقب اموال عمومی نیستند و عده‌ای فاسد را جسور و عده‌ای دیگر را نیز به مفسد اقتصادی تبدیل کرده‌اند.

3- در مورد سوءاستفاده در قضیه ارز دولتی، خود دولت این زمینه را فراهم کرده است و خود، شریک جرم است. تا مادامی که اموال عمومی به حراج گذاشته شده است، حتی انتشار لیست سوءاستفاده‌کنندگان نمی‌تواند مانع از ادامه کار آنها یا مانع از ظهور مجدد آنها شود. متاسفانه بستر اقتصادی، نه‌تنها در مقوله ارز بلکه در بسیاری از مقوله‌های دیگر، مشوق رانت‌جویی و فساد است.

4- یا مسوولان باید شعارهای خود در مبارزه با استکبار و همراهی با برخی کشورهای منطقه را کنار بگذارند یا اگر تصمیم بر ایستادگی است، لازم است مسوولان به مملکت‌داری بر اساس آزمون و خطا پایان دهند و از اتلاف منابع ارزی و ثروت کشور جلوگیری کنند. تعلل در اصلاحات ساختاری، جز منفعت مفسدین و پمپاژ حسرت و نفرت به جامعه، ثمر دیگری نداشته است که مسلماً نتایج آن خطرناک است.

5- رانت‌جویی، تمایل به فساد و طمع‌کاری در لایه‌های مختلف جامعه ایران رسوخ کرده است. لازم است متولیان امر، قبل از آنکه دیر شود، برای نجات جامعه ایرانی از این خصوصیات تدبیری بیندیشند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر