۱۳۹۷ تیر ۴, دوشنبه

انتشار لیست رانتخواران؟


دیروز وزیر محترم ارتباطات در اقدامی بی سابقه، واردکنندگان موبایل را که اخیرا از ارز دولتی استفاده کرده بودند، منتشر کرد و در ضمن در این لیست مشخص بود که این شرکت ها چقدر از ارزی که برای واردات دریافت کرده اند، اصلا وارداتی انجام نداده و احتمالا آن را در بازار آزاد به قیمت بالاتر فروخته اند. با تمامی تشکری که می توان از این وزیر جوان داشت که بالاخره برخلاف بدنه سنتی و پیر حکومت، مسیر محافظه کاری و مماشات را کنار گذاشته است، موارد زیر قابل ذکر است:

1- انتشار لیست سوءاستفاده کنندگان به تنهایی دردی از مردمی که تماشاچی سومدیریت در کشور هستند دوا نمی کند. لازم است که این افراد و دیگر افراد بدنه دولت که با آنها همکاری کرده اند تا بدون واردات، ارز دولتی دریافت کنند به قانون سپرده شوند و قوه قضاییه هم بالاخره مماشات را کنار بگذارد و  قاطعانه برخورد کند. در غیر این صورت، اگر قرار باشد که این شرکت ها و افراد متصل به آنها مجددا بدون برخورد جدی و با ایجاد رابطه مورد عطوفت و بخشش قرار گیرند و به کار قبلی مشغول شوند، انتشار این لیست ها فقط سوءظن افکار عمومی را تقویت می کند.

2- اگر این لیست برای ماه های اخیر منتشر می شود، لازم است که لیست مشابهی برای سال های قبل نیز منتشر شود. در تمامی سال های 90 تا کنون ما ارز دو نرخی داریم و سال هاست که دلسوزان کشور به رانت و فساد ارز دو نرخی هشدار می دهند. باور کنیم که در تمامی این سال ها، فساد شاید با ارقامی به مراتب بالاتر از این اتفاق افتاده است.

3- یک بخش این فساد ناشی از سوءمدیریت خود دولت است. اگر قرار است بعد از سه ماه واردات اقلامی ممنوع شود و یا با ارز آزاد وارد شوند، چرا اصولا از ابتدا به آن ارز دولتی اختصاص داده می شود؟ بدیهی است که عده ای با رانت از این فرصت حداکثر سوءاستفاده را خواهند کرد تا کالا به ارز ارزان دولتی وارد کنند و در نهایت هم با اعمال محدودیت های بعدی، به طور رسمی می توانند اقلام وارداتی را گرانتر بفروشند. موبایل یکی از اقلام کوچک است. مثلا خودروهای وارداتی و لوازم خانگی به مراتب ارقام بالاتری دارند و همین مساله در مورد آنها هم رخ داده است.

ای کاش از گذشته نه چندان دور که سوءمدیریت بازار ارز عده ای را از فرش به عرش رساند استفاده کنیم و گذشته را تکرار نکنیم. تا کی می خواهیم  بدون محدودیت جیب عده ای قلیل و رانتخوار را از اموال عمومی پر کرده و حسرت و نفرت را در بخش دیگر جامعه پمپاژ کنیم؟

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر