۱۳۹۶ دی ۱۳, چهارشنبه

نظام ارزی مناسب


سرمقاله من در دنیای اقتصاد در خصوص نظام ارزی مناسب برای ایران با توجه به ساختاری سیاسی مدیریت و دخالت های دولت در این خصوص (لینک)
.
.
.
برخلاف سال های قبل که در زمان ارائه بودجه دولت به مجلس، موضوع نرخ ارز موضوعی بسیار مهم و مورد توجه بود، به نظر می رسد که امسال این موضوع در هیاهوی قیمت های پیشنهادی بنزین و نیز عوارض خروج از کشور به فراموشی سپرده شد. در حالیکه جا داشت بحث های کارشناسی در این خصوص صورت پذیرد تا شاید رویه های نادرست سال ها و دهه های گذشته برطرف گردد. در بودجه پیشنهادی فعلی دولت به مجلس، نرخ دلار 3500 تومان پیشنهاد شده است. اگرچه نرخ ارز در بودجه برای محاسبات تبدیل ارزها بیان می شود و لزوما نرخ ارز در سال آتی نیست، اما در نهایت به عنوان قیمتی پایه برای تعیین نرخ ارز در این سال به شمار خواهد رفت. با این پیشنهاد به نظر می رسد که سیاست سرکوب نرخ ارز و نیز دو یا چند نرخی بودن، همچون سال های گذشته تداوم خواهد داشت.
موضوع نرخ ارز یکی از نقاط تاریک مدیریت اقتصاد ایران است. مشکلات این حوزه که مهمترین آنها دو یا چند نرخی بودن و نیز سرکوب نرخ ارز می باشند، دهه هاست که در مدیریت کشور تبدیل به عرف شده اند تا جایی که گویی هم سیاستمداران و هم اهالی کسب و کار به این سیستم عادت کرده و برنامه ریزی های کاری خود را بر این اساس انجام می دهند. لذا به نظر نمی رسد که عزمی برای تغییر این رویه وجود داشته باشد. در این شرایط بسیار مطرح می شود که راه حل مشکل، سپردن تعیین نرخ ارز به بازار است تا شاید دخالت دولت در تعیین نرخ ارز محدود شود. یعنی تغییر نظام ارزی ایران از "شناور مدیریت شده" به نظام ارزی "شناور".
در نظام ارزی شناور مدیریت شده، بانک مرکزی نرخ پایه ارز را تعیین می کند و سپس در محدوده ای مجاز، به بازار آزاد اجازه نوسان حول این نرخ پایه را می دهد. اگر این نظام ارزی به درستی اجرا نشود، راه را برای دخالت بی حد و حصر دولت و اهداف سیاسی حاکمیت در تعیین نرخ ارز باز می کند. اما در نظام ارزی شناور، بانک مرکزی کمترین دخالت مستقیم را در تعیین نرخ ارز دارد و بازار ارز را با ابزارهای اقتصادی از جمله نرخ بهره و در جهت تامین اهداف اقتصادی مثل ایجاد رونق اقتصادی، کنترل تورم و نیز اشتغال هدایت می کند. اما این در نهایت بازار است که نرخ را تعیین می کند. اگرچه در تئوری این نظام ارزی جذاب به نظر می رسد و می تواند بازار ارز را از دخالت های غیرکارشناسی بدنه سیاسی نجات دهد، اما به نظر نگارنده بدلیل ضعف های ساختاری اقتصاد ایران، سپردن تعیین نرخ ارز به بازار در ایران ممکن نیست. فقدان رقابت، فقدان بستر فنی و حقوقی برای جلوگیری از تبانی و قیمت سازی، ضعف و ملاحظات سیاسی در انتشار آمار، فقدان شفافیت اطلاعاتی و بخصوص تنش های سیاسی خارجی عمیق مانع از آن است که بتوان به آزادسازی نرخ ارز در ایران، در کوتاه یا میان مدت امید داشت.  
به عقیده نگارنده مشکل مدیریت بازار ارز در ایران نه از نوع نظام ارزی حاکم بر آن، بلکه در نحوه اجرای این نظام ارزی است. البته این مشکل محدود به تعیین نرخ ارز نیست. تقریبا در جای جای مدیریت کشور این مشکل وجود دارد که مفاهیم و ابزارهایی در اقتصاد ایران به کار گرفته شده اند که برخلاف کشورهای دیگر یا کلا جواب نداده اند و یا آن طور که باید موفق نبوده اند. مثلا یکی از این مفاهیم "مالکیت دولت" یا آن چیزی است که ما تحت عنوان بخش دولتی می شناسیم. آسیب های بخش دولتی ایران از جمله فساد و عدم بهره وری و حیف و میل بی حساب منابع، بسیاری را به این نتیجه رسانده است که اصولا این مشکلات، در ذات سیستم دولتی هستند و تا اقتصاد به بخش خصوصی واقعی واگذار نشود، نمی توان به بهبود سیستم امید داشت.
البته که بخش خصوصی واقعی، شرکت و دارایی خود را بهتر اداره می کند، اما حتی در کشورهای توسعه یافته نیز سازمان­ها و شرکت های دولتی هنوز کم و بیش وجود دارند. بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته نمونه بارز نهادهایی هستند که هنوز در مالکیت مستقیم دولت ها هستند و یا مدیریت آنها توسط دولت­ها تعیین می شوند اما با این وجود به خوبی استقلال خود را حفظ کرده اند. یا در بسیاری از همین کشورها، در حوزه حمل و نقل ریلی، پست، صنعت مخابرات و حوزه انرژی، هنوز شرکت های دولتی بزرگی وجود دارند که هم نیازهای داخلی را به خوبی پاسخگو بوده و هم توانسته اند در عرصه بین المللی نیز موفق ظاهر شوند. اما این وضعیت خوب مدیریت شرکت های دولتی، مختص کشورهای پیشرفته نیست. مثلا بسیاری از بخش های اقتصادی کشور چین از جمله بانک های بزرگ این کشور، در سیطره دولت چین هستند. اما همین بانک ها نه تنها در خدمت بنگاه­های داخلی چین بوده اند بلکه در دنیا نیز توانسته اند در کنار بانک های بزرگ دنیا قرار گرفته و به تامین مالی پروژه های مختلف بین المللی بپردازند. در روسیه، ترکیه، مالزی و آفریقای جنوبی نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. در این کشورها بر خلاف مالکیت دولتی، دچار مشکلات عجیب سازمان ها و شرکت های دولتی ایران نیستند. مشکل اصلی، نه در دولتی بودن، بلکه "دولتی بودن به سبک ایرانی" است.
مهمترین خصیصه مدیریت دولتی در ایران، دخالت بی حد و حصر مدیران و نهادهای سیاسی و بی تخصص در کارهای تخصصی و همچنین اولویت سیاست خارجی بر توسعه داخلی است. این مسایل سبب به هم ریختگی امور و ناامیدی و بی انگیزگی بدنه تخصصی و دلسوز شده است. البته بهترین حالت این بود که مالکیت بنگاه های اقتصادی در دست بخش خصوصی واقعی باشد. اما در مقایسه با بخش دولتی کشورهای دیگر، مشکلات و مسایل بخش دولتی ایران غیرمعمول و غیرعادی و بعضا حیرت انگیز است.
مشکلات نظام ارزی ایران نیز به شکل مشابهی، نه ریشه در خود ماهیت نظام ارزی "شناور مدیریت شده"، بلکه بیشتر در سبک ایرانی مدیریت این نظام ارزی است. وگرنه همین نظام ارزی دهه هاست در کشور چین جاری است و مدیریت چین در استفاده از این ابزار مهم در جهت تقویت صادرات به دنیا و بخصوص آمریکا حتی صدای اعتراض سیاستمداران آمریکایی را درآورده است. اینکه خروجی نظام ارزی ایران سرکوب نرخ ارز در جهت تقویت واردات و نیز ایجاد رانت با سیستم چند نرخی است، ناشی از منافع اقتصادی و مصلحت های گروه های سیاسی و دخالت های غیرکارشناسی حاکم بر نظام ارزی است.
به همین دلیل نه تنها در حوزه مدیریت بازار ارز، بلکه در مسایل دیگر اقتصاد ایران، تنها راه نجات، پایان مدیریت سیاسی­ در مدیریت اقتصاد کشور و احترام به تخصص و کار کارشناسی است. در فقدان این احترام، هیچ تئوری و هیچ مدل بومی و غیربومی نمی تواند مشکلات اقتصاد ایران را حل کند و آن را از بحران های هرچند وقت یکبار آن نجات دهد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر