۱۳۹۶ فروردین ۱۴, دوشنبه

سمت و سوی بازار ارز در سال‌جاری

سرمقاله دنیای اقتصاد در خصوص بازار ارز در سال آتی (لینک)
.
.
.
سال 95 با امیدهای تحقق نیافته بسیاری برای بازار ارز به پایان رسید. امید زیادی به تک نرخی شدن ارز وجود داشت که نه تنها محقق نشد، بلکه ارز سه نرخی شدن را نیز تجربه کرد. امید بسیاری وجود داشت که با توجه به رکود اقتصادی و نیز برای حمایت از تولید داخلی، نرخ ارز به عنوان ابزار اقتصادی قدرتمندی در جهت منافع اقتصادی عمومی به کار گرفته شود که این مساله نیز محقق نشد. البته این سرخوردگی ها در بازار ارز نه برای این دولت و یا نتیجه اقدامات دولت خاصی باشد. بلکه ساختار مدیریت نظام ارزی در ایران و نیز تلقی افکار عمومی و سیاستمداران از نرخ ارز مانع از آن است که اصول اثبات شده اقتصاد در این بازار پیاده شود و تا آن زمان نمی توان به سامان یافتن بازار ارز در ایران چشم امید داشت. بنابراین از این منظر، اگر شرایط سیاسی داخلی و خارجی پیرامون بازار ارز تغییر جدی نداشته باشد، تداوم رفتارهای گذشته در بازار ارز را با کمی تغییر می توان انتظار داشت. اما شرایط سیاسی سال آتی، نه تنها برای ایران بلکه برای تمام دنیا می تواند پرتلاطم و نایقینی باشد.
در حقیقت مهمترین فاکتوری که بازار ارز در سال آتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، مسایل سیاسی پیرامون آینده برجام است. درست است که ایراداتی به دستاوردهای برجام، بخصوص در گشایش روابط بانکی، وارد می شود، اما برجام به خوبی توانسته است مشکلات بر سر راه فروش نفت و صنعت حمل و نقل را مرتفع سازد. لذا برجام نه صددرصد، موفق و نه صددرصد، شکست خورده است. مسلما در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایران، ممکن است که همانند انتخابات آمریکا، عده ای چشم بسته و فقط در جهت منافع سیاسی خود، برجام را مورد هجمه قرار دهند. اما فارغ از اینکه چه گروه سیاسی در قدرت باشد، تا زمانی که منافع برجام بیش از زیان­ها و یا فرصت های از دست رفته آن است، حفظ آن منطقی، در جهت منافع ملی و حتی منافع جناحی است. منطق حکم می کند که اگر قرار است کسی برجام را کنار گذارد، جایگزین بهتری برای آن داشته باشد. به راستی جایگزین درآمدهای نفتی و دسترسی به بازارهای مختلف مالی و کالاها برای تامین مایحتاج کشور در کوتاه مدت و میان مدت و حتی گاه در بلندمدت چیست؟ آیا قرار است کشور با حرف های سیاسی یا احساسی، دوباره در مسیر آزمون و خطا قرار بگیرد و یا قرار است که برنامه مدون و عملی ارائه گردد؟
مساله سیاسی دیگر مهم اثرگذار بر برجام، مربوط به وضعیت سیاسی ایالات متحده است. ترامپ نه تنها برای ایران، بلکه حتی برای متحدین دیرین خود ایالات متحده ریسک بی سابقه ای ایجاد کرده است. در مورد مساله ایران، البته ترامپ تنها نیست و او همراهی دو مجلس آمریکا را با خود دارد که هر دو جمهوری خواه هستند و مدت ها منتظر فرصتی برای برخورد با ایران بودند. اما همانطور که برجام برای ایران برد و یا باخت کامل نیست، برای طرف های مقابل نیز منافعی نیز دارد که مانع از آن می شود که به سرعت و بدون برنامه خاصی آن را کنار بگذارند. مساله مهم آنها نیز این است که جایگزین برجام برای آنها چیست؟ اگرچه ریسک بی­منطقی در هیات حاکمه آمریکا، بیش از هر زمان دیگری است، اما بازگشت به گذشته، حتی برای آمریکا، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
البته یک رویکرد آمریکا به قضیه برجام می تواند این باشد که با فشارهای مختلف، ایران را به سمتی هدایت کند که ایران آغازگر نقض برجام باشد. تا زمانی که اروپا در قضیه برجام در کنار ایران است، این فشارها می تواند تعدیل شود. اما تحولات سیاسی در اروپا بخصوص فرانسه نیز ممکن است که مسیر دیگری را رقم بزند. در حقیقت سرخوردگی از رکود اقتصادی و بحران بیکاری در اروپا در کنار حملات تروریستی، افکار نژادپرستانه را در این منطقه دوباره بیدار کرده است. نظرسنجی ها دلالت بر آن دارند که خانم لوپن، نماینده راست افراطی فرانسه، در این انتخابات موقعیت بدی ندارد، اما رای نخواهد آورد. ولی با توجه به شکست نظرسنجی ها در قضیه برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) و یا انتخابات آمریکا، این احتمال را باید در ذهن داشت که ممکن است برخلاف نظرسنجی ها، یک راست افراطی در فرانسه به قدرت برسد. در این حالت نزدیکی او به ترامپ می تواند موقعیت برجام را به ضرر ایران تضعیف کند.

در این مقاله کوتاه برای نرخ ارز در سال آتی، بیش از هر چیزی به مسایل سیاسی پرداخته شد که بی دلیل نیست! رژیم پولی ایران "شناور مدیریت شده" است. در این سیستم پولی سرنوشت بازار ارز به خواست و توانایی دولت در اعمال نرخ های مورد نظر خود بستگی دارد. "خواست دولت" بعید است که در سال 96 چیزی متفاوت از سال های گذشته باشد. تداوم سرکوب نرخ ارز و مماشات با چند نرخی بودن ارز از آن جمله است. اما آنچه در این برهه زمانی مهم است این است که مسایل سیاسی پیرامون برجام تا چه حد دولت را قادر می سازد که بازار ارز را تحت کنترل نگاه دارد. گذشته نه چندان دور این بازار پیش روی ماست. هرگونه بازگشت به گذشته، بخصوص در زمینه تحریم فروش نفت و تحریم بانک مرکزی، می تواند تبعات غیرقابل پیش بینی و غیرقابل کنترلی در بازار ارز داشته باشد. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر