۱۳۹۶ اردیبهشت ۶, چهارشنبه

مصاحبه در خصوص بخشنامه بانک مرکزی در خصوص میزان نگهداری ارز

مصاحبه من با هفته نامه تجارت فردا در خصوص بخشنامه بانک مرکزی. (لینک) متن مصاحبه را در زیر مطالعه فرمایید. 
.
.
.
1. بانک مرکزی بخشنامه سقف نگهداری ارز تا سقف 10 هزار یورو را ابلاغ کرده است، به نظر شما این دستورالعمل به چه منظور ابلاغ شده است؟
در ایران این دستور العمل به دو دلیل می تواند صادر شده باشد. یک دلیل که ظاهر مقبولی هم دارد، پیروی از قوانین ضد پولشویی است. در حقیقت با وجود سیستم بانکی، نگهداری میزان زیادی پول در منزل به صورت نقد، معقول نیست مگر اینکه در پشت این کار پولشویی نهفته باشد. پولشویی نیز لزوما مربوط به پول های ناشی از قاچاق مواد مخدر و یا اعمال مجرمانه مشابه نیست. حتی فرار مالیاتی را نیز شامل می شود. با توجه به کم ارزش شدن ریال، یکی از بهترین راه­های پولشویی، استفاده از ارز است. لذا این دستورالعمل می تواند این مساله را مدنظر داشته باشد. بخش هایی از این دستورالعمل که اشاره دارد برای اجازه نگهداری مبالغ بیش از 10 هزار یورو باید اسناد خاصی تهیه شود، موید این مساله است که بانک مرکزی دنبال این است که جلوی جریان پول های کثیف را بگیرد و منشا پول ها را مشخص کند.
اما هدف دیگری که این دستورالعمل می تواند به دنبال آن باشد، کاهش سفته بازی و احتکار ارز است. در حقیقت در تلاطم های سیاسی سال های اخیر و تنش های بین المللی که تحریم ها نیز به شدت آن افزود، راهکار بسیاری، حتی مردم عادی، خرید ارز و احتکار آن بوده است. خاطرم هست که در آن زمان در داروخانه ای در نزدیکی میدان فردوسی برای خرید دارو رفته بودم. دخل داروخانه دار از یک حدی که بیشتر شد، سریع زنگ زد و شاگرد یک صرافی برایش دلار آورد. این فقط نمونه ای از ترس مردم برای نگهداشتن ریال در آن دوران بود. این سیاست مردم و سفته بازان برای تبدیل دارایی های خود به ارزهای خارجی در سال های 90 تا 92 به خوبی جواب داده است و بازدهی مناسبی را به دنبال داشته است. یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید دقیقا حکمرانی آرامش در سیاست خارجی و به دنبال آن آرامش در بازار ارز بوده است. به واقع در اوج روزهای سقوط بازار ارز در آن سال ها، بازگشت آرامش برای خود من نیز غیرقابل تصور می نمود. اما خوشبختانه دولت آقای روحانی موفق به انجام این کار شد.
اما یک مساله هست و آن این که حتی رقم تخمینی قابل اتکایی از میزان ارز احتکار شده در خانه های مردم وجود ندارد. اما هر چه هست ارقام زیادی ارز در این زمان احتکار شده است و ممکن است که همانطور که سازندگان مسکن آنقدر ملک خود را نگه می دارند تا گران شود، محتکران ارز نیز آن را نگه داشته اند تا روزی دوباره گران شود. بخصوص اینکه شرایط سیاسی ایران نیز هنوز به طور کامل به ثبات قبل از تحریم ها بازنگشته است.
ضمنا شاید بانک مرکزی قصد دارد جلوی تکرار حوادث گذشته را بگیرد. به هر حال ایران هنوز از لبه پرتگاه به طور کامل دور نشده است. آمدن دولت ترامپ و تمایل برخی به آوردن دولتی تندرو در ایران، ممکن است که شرایط بحرانی سال های قبل را دوباره بازگرداند. در این شرایط، شاید بانک مرکزی می خواهد پیشاپیش برخی اقدامات پیشگیرانه را در بازار ارز به انجام برساند و از احتکار مجدد ارز جلوگیری کند.  
2. آیا در کشورهای پیشرفته نیز برای نگهداری ارز دستورالعمل مشخصی وجود دارد؟ اصولا کنترل بازار با استفاده از بخشنامه ها می تواند راه حل مناسبی برای کنترل نرخ ارز باشد؟
به طور صریح وجود ندارد. در مورد جابجایی پول قانون وجود دارد اما در مورد نگهداری پول نقد، قانون صریحی ندارند. اما یک مساله هست و آن این که وقتی شما به راحتی می توانید پول خود را در نظام بانکی جابجا کنید، چه لزومی دارد که پول نقد، آن هم به میزان زیاد، نگهداری کنید؟ این مساله اگر حل شود و دلیل شما قانع کننده باشد و منشا پول هم مشخص باشد، ممکن است که از نظر قانونی نگهداری میزان زیادی پول ایراد نداشته باشد. اما در غیر اینصورت جدی ترین اتهام فرد، می تواند مساله پولشویی باشد.
اما در مورد بخش کنترلی این دستورالعمل در ایران لازم است ذکر شود که چیزی که در این دستورالعمل دیده نمی شود، مجازات افرادی است که این دستورالعمل را اجرا نکنند. در حقیقت اعمال این دستورالعمل نیاز به هماهنگی چند نهاد دارد و بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند هم قانون بدهد و هم جرم و مجازات را تعیین کند و هم حکم را اجرا نماید. لذا پیشاپیش می تواند انتظار داشت که نادیده گرفتن این دستورالعمل، بدون تخطی از قوانین دیگر، عواقب بدی به دنبال نخواهد داشت.
در کل اما قوانینی که دارای محدوده و مجازات مشخص و روش اجرایی کارا هستند، می توانند در کنترل جریانات عرضه و تقاضا در بازار ارز نقش داشته باشند. این قوانین هم بنا به کشف عمل مجرمانه اعمال می شوند. مثلا قانون مشابهی در مورد حمل پول در فرودگاه ها وجود دارد که معمولا سقف آن 10 هزار دلار است. ممکن است که افراد زیادی بیش از این مقدار پول نقد داشته باشد و از گیت ها عبور کنند و کسی متوجه نشود. اما اگر متوجه شدند، آن وقت فرد ممکن است که با اعمال قانون مواجه شود.
در مورد بخش دیگر سوال اینکه این دستورالعمل و یا حتی قانون بتواند سبب کنترل نرخ ارز شود، علی القاعده این بحث در زمان بحران برجسته می شود و گرنه در حالت عادی تقاضا به طور طبیعی است و این تقاضا با ابزارهای معمولی قابل کنترل کردن است. اما در زمان بحران بعید است که دستورالعمل، بخشنامه و قانون های مشابه به داد ارزش ریال برسند. در زمان بحران، موج تقاضای مردم آن قدر سهمگین است که بعید است بتوان آن را با این ابزارها آرام کرد. حوادث چند سال گذشته را نباید فراموش کرد. در همین شهر پیک های موتوری گاه تا 100 هزار دلار را در لباس خود پنهان کرده و در سطح شهر به متقاضیان ارز می رساندند. حالا اگر نیستند، نه به لطف قانون و دستورالعمل، بلکه به لطف شرایط عادی سیاسی ناشی از برجام و کاهش تحریم هاست.  
3. به نظر می رسد که این دستورالعمل به منظور کنترل حجم اسکناس در بازار ابلاغ شده است، تا این که گروه های خاصی نتوانند با عرضه یا تقاضای ناگهانی بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهند، از نظر شما تداوم این گونه بخشنامه می تواند اهداف بانک مرکزی را برای کنترل نرخ ارز فراهم کند؟
مهمترین چیزی که عرضه ارز احتکار شده را سبب می شود، حس آرامش بلندمدت در بازار ارز است. اینکه محتکران مطمئن شوند که از ادامه نگه داشتن ارز منفعت کمتری به دست خواهند آورد. با توجه به شرایط فعلی و آنچه در قبلا اشاره کردم، بعید می دانم این دستورالعمل بتواند تغییری مهم در توانایی بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز از این طریق ایجاد کند. بخصوص اینکه شرایط سیاسی ایران بعد از تلاطم های چند سال گذشته، هنوز پایدار نشده است.  
4.  در این بخشنامه عنوان شده افرادی که بیش از 10 هزار یورو دارند باید یا ارز خود را به بانک ها و صرافی ها بفروشند، یا این که در یکی از بانک ها افتتاح حساب ارزی کنند، با این موضوع می توان پیش بینی کرد که حساب های ارزی بانک ها افزایش یابد، آیا این موضوع برای بانک ها مفید است؟
البته باید اشاره کنم افراد در صورتی باید ارز مازاد خود را در بانک سپرده گذاری کنند و یا به صرافی بفروشند که این میزان ارز بدون رعایت مواردی باشد که نگهداری ارز بیش از 10 هزار یورو را مجاز کند. با این توضیح، اجازه دهید دوباره اشاره کنم که اگر آرامش سیاسی و اقتصادی حاکم باشد، کسی نیاز ندارد مبالغ زیادی ارز در خانه نگه دارد. اگر چنین کاری می کند در حقیقت به این دلیل است که به آینده اطمینان ندارد (بدون در نظر گرفتن مساله پولشویی). آیا حالا چنین فردی حاضر است که ارز خود را در بانکی بگذارد که کلا به سیستم سیاسی و اقتصادی پیرامون آن اعتماد ندارد؟ یادمان باشد که زمانی در همین نظام بانکی در بهبهه تحریم ها، به صاحبان حساب های ارزی، ریال به نرخ ارز دولتی داده شد. آیا محتکران ارز و حتی سازمان ها و افراد عادی به این نظام بانکی با این سابقه دوباره اعتماد خواهند کرد؟ یا ترجیح می دهند که ریسک کرده و ارزش پول خود را حفظ کنند حتی اگر به این قیمت باشد که مبلغ هنگفتی پول را با وجود ترس از دزدی، در خانه نگه دارند؟  
5. اصولا بانک های مرکزی تا چه حد می توانند، در خصوص  سیاست های چنینی در بازار مداخله کنند؟ آیا این بخشنامه ها باعث بزرگ شدن بازارهای پنهانی و ناشفاف نمی شود؟
تقریبا در تمامی کشورهایی که نظام بانکی محور تبادلات ارزی است و شفافیت حاکم است، نظارت و اقدامات بانک مرکزی موثرتر است. اما در کشوری مثل ما که بانک ها مورد تحریم بودند و هنوز هم روابط محدود دارند و نظام ارزی کشور به طور رسمی به صراف ها داده شده است، آن موقع قدرت بانک مرکزی در اجرای سیاست هایش خیلی موضوعیت پیدا نمی کند. ولی این مساله تحریم ها، مانع از ندیدن ضعف های بانکداری مرکزی در ایران نیست. در حقیقت ایران در کل از یک سوءمدیریت عجیب و حیرت انگیز رنج می برد و نظام بانکی و بانکداری مرکزی ایران نیز مستثنی نیست. بانک مرکزی حتی کارهای ساده تر نظارتی از جمله مقابله با حساب سازی بانک ها در طی سال های گذشته، مقابله با موسسات اعتباری غیرمجاز و نیز جلوگیری از اعطای وام های بدون وثیقه مطمئن را نتوانسته به انجام برساند. حالا چگونه می خواهد به زندگی مردم سرک بکشد که میزان ارز احتکار شده در خانه ها را متوجه شود؟ و اصولا اصلا اجرای این مساله در اختیار بانک مرکزی است و یا دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید متولی این مساله باشند؟ اما اینکه این بخشنامه خود دوباره باعث بزرگ شدن بازارهای پنهانی و ناشفاف ارز شود، نظرم منفی است. چون همین الان بازار ارز ایران در اوج پنهانکاری و عدم شفافیت است. بیش از این پنهانکاری و عدم شفافیت در این بازار اصولا قابل تعریف نیست.  
6. بانک مرکزی در این بخشنامه هر گونه خرید و فروش خارج از صرافی ها و بانک ها را منع کرده است، این موضوع یعنی حذف دلالان از بازار، آیا  وجود واسطه گران و دلالان خرد در بازار مخرب است؟
این دستور جدیدی نیست. در گذشته هم بوده و تغییری در آن ایجاد نشده است. اما منظور شما از دلال و واسطه برای من مشخص نیست! چون خود صرافان هم واسطه و دلال ارز هستند. بانک هم همینطور! بانک هم اگر خرید و فروش ارز دارد، کار واسطه گری انجام می دهد. در ضمن بسیاری از واسطه ها و دلال های دور میدان فردوسی و جاهای دیگر خودشان به صراف ها و فروشندگان عمده وصل هستند و تنها نیستند.
اما یک مساله هست که نباید آن را فراموش کرد و آن اینکه وجود دلال و واسطه به معنای قانونی آن، همیشه به نفع بازار بوده است. دلال و واسطه، نقدشوندگی بازار را افزایش می دهد. آنچه در ایران دلالی را بدنام کرده، عدم شفافیت و بازی با قیمت هاست. وگرنه در تمامی دنیا هم بانک ها در حال خرید و فروش ارز هستند و هم صراف ها. تا زمانی که شرایط بازار ثبات دارد و شفافیت حاکم است، بستر سوءاستفاده برای کسی از جمله بانک، صراف و دلال های کنار خیابان فراهم نمی شود و دید عمومی به این اصناف بد نخواهد بود. دوباره یادمان باشد که در همین کشور در بخش عمده دهه 80 شمسی یعنی از سال 81 تا 89، به راحتی می توانستید ارز مورد نیاز خود را بدون نیاز به دغدغه خاصی از صراف ها تهیه کنید. در این زمان دلالهای غیرمجاز کنار خیابان واقعا کار چندانی نداشتند. اما حالا همان دلال ها در کنار هم در گوشه ای از سبزه میدان و نزدیک میدان فردوسی در حال قیمت گذاری ارز بازار آزاد برای کل کشور هستند!
7. از نظر شما در آستانه انتخابات عملکرد سیاست گذار ارزی در کنترل بازار چگونه بوده است؟ آیا می توان نمره قبولی به بانک مرکزی داد؟ چه کاستی هایی در بازار ارز وجود دارد؟
مسلما در آستانه انتخابات، هدف دولت حفظ آرامش بازار ارز است تا سبب ایجاد موج منفی بر علیه دولت نشود. به هر حال رییس دولت خودش می خواهد دوباره کاندید شود. اما اینکه حفظ آرامش بازار ارز به چه قیمتی است، مساله دیگری است. در پشت این آرامش تزریق ارز نهفته است. اینکه در این شرایط خطیر ما ارزهایمان را برای سرکوب تقاضای کاذبی هزینه کنیم که هدفش خرید و نگهداری ارز به امید گران شدن است، سیاست معقولی نیست. در بلندمدت هم جواب نخواهد داد و جز هدر دادن منابع ارزی ثمر دیگری نخواهد داشت.
اما در کنار این، دو مساله مهم دیگر نیز هست. یک مساله سرکوب نرخ حقیقی ارز است که هنوز وجود دارد اگرچه بدلیل مشکلات تحریمی و البته عقلانیت حاکم بیشتر در مجموعه دولت فعلی، میزان آن کمتر از سال های دهه 80 شمسی است. مساله دیگر تداوم دو نرخی بودن ارز است. به واقع مساله دو نرخی بودن ارز یکی از مسایلی است که ثمری جز عدم تعادل های اقتصادی برای اقتصاد ایران نداشته است و به طرز حیرت انگیزی به عرف و شرایط عادی اقتصاد ایران تبدیل شده است. در نزدیک به 38 سال پس از انقلاب، ما فقط در کمتر از 10 سال ارز تک نرخی را تجربه کرده ایم و در 28 سال دیگر ارز دو و بعضا چندنرخی بوده است. فساد این سیستم ارزی یک بخش ماجراست. یک بخش دیگر ماجرا سودهای کاذبی هستند که بر اساس دو نرخی بودن ارز شکل گرفته اند. مثلا مجتمع های پتروشیمی خوراک خود را به ارز دولتی اما صادرات خود را به ارز آزاد حساب می کنند. همین نرخ تبدیل های ناهماهنگ، سود بادآورده ای را برای این مجتمع ها ایجاد می کند. سودی که نه ناشی از زحمت و فکر و بازاریابی که ناشی از سوءمدیریت کلان بازار ارز است. فساد و سود ناشی از این سیستم خود یکی از موانع سامان گرفتن بازار ارز و تک نرخی شده آن است.
اما به هر حال بانک مرکزی ایران استقلال محدودی دارد و اینگونه نیست که خود بازیگر اصلی باشد. یکی از بخش های سوءمدیریت در ایران همین پراکندگی اختیارات و مسئولیت هاست. بانک مرکزی در ظاهر مسئولیت دارد، اما با فشارهایی که از جانب بخش های مختلف دولت و مجلس و حتی نهادهای دیگر به آن وارد می شود، نمی توان آن را بابت بسیاری از مسایل رخ داده مسئول دانست. اما به هر حال، بانک مرکزی کشوری که ارز در آن دو نرخی و در مقاطعی چند نرخی است، اصلا نمره خوبی ندارد. چه مقصر باشد و چه نباشد.
8. از نگاه شما مهمترین اولویت ها برای اصلاح بازار ارز در دولت آینده چیست؟  

مهمترین اولویت، باید تک نرخی کردن ارز باشد. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر