۱۳۹۵ اسفند ۲۵, چهارشنبه

آیا بازار طلا و سکه به سمت سودآوری حرکت خواهند کرد؟

مقاله من در مورد بازار طلا در آستانه سال جدید در تجارت فردا (لینک)
.
.
.
بازار طلای داخل از سه عامل اثر می پذیرد: 1) قیمت جهانی طلا. 2) قیمت ارز داخلی 3) عرضه و تقاضای داخلی. در سال 95 هر سه این عوامل در بازار طلا، بخصوص از آذرماه قدرتنمایی کردند و هنوز بازار طلا و به طور خاص بازار سکه را تحت تاثیر نگه داشته اند.  لذا در ادامه هر سه این عوامل بررسی شده اند.
1) بازار طلای جهانی
بازار طلا مانند بازارهای دیگر با روی کار آمدن ترامپ چهره جدیدی را تجربه کرد. در حقیقت قیمت طلا در این مدت، اسیر در برابر دو نیروی متضاد بود. یک نیرو افزایش ارزش دلار بود که نیروی کاهنده قیمت طلاست. در حقیقت با ظهور ترامپ دلار به شدت تقویت شده است. یک دلیل این اتفاق حمایت صریح ترامپ از افزایش نرخ بهره و انتقاد شدید از تعلل فدرال رزرو در تسریع در این کار بوده است. این مساله تقریبا در تاریخ معاصر آمریکا سابقه نداشته است که کاندید ریاست جمهوری به این صراحت در امور بانک مرکزی آمریکا مداخله نماید. این موضوع منافی استقلال بانک مرکزی آمریکاست و به همین دلیل انتقاداتی را برانگیخت. به هر حال اما اقدامات دیگر ترامپ از جمله حمایت از طرح کاهش مالیات و نیاز سیاست حمایتی وی از اقتصاد آمریکا ممکن است که به هجوم سرمایه به آمریکا در کوتاه مدت منجر شود. این هجوم سرمایه سبب افزایش تقاضا برای دلار و دارایی های دلاری خواهد شد که در نهایت نتیجه مسلم آن افزایش بیشتر ارزش دلار است.
در عین حال فاکتور مهم دیگر، نرخ بهره آمریکاست. نرخ بهره آمریکا در ماه دسامبر 2016 مانند ماه دسامبر 2015 افزایش یافت. رفتار قیمت طلا به این شکل است که در ماه­های منتهی به افزایش نرخ بهره به شدت قیمت آن افت می کند اما بعد از افزایش نرخ بهره، قیمت آن مجدد افزایش می یابد. در جلسه ماه دسامبر اخیر، رییس بانک مرکزی آمریکا اظهار کرد که در سال آتی احتمال سه افزایش نرخ بهره وجود دارد که سیگنال مهمی برای تقویت دلار و کاهش ارزش طلاست. با این وجود، بعد از آخرین اعلام افزایش نرخ بهره در این جلسه، قیمت طلا دوباره افزایش یافت. برای دیدن افزایش واقعی قیمت طلا باید به یاد داشت که معمولا ارزش دلار و قیمت طلا در جهت عکس هم حرکت می کنند. اما اتفاقی که اکنون افتاده است این است که نه تنها ارزش دلار افزایش یافته است، بلکه قیمت طلا همزمان رشد را تجربه کرده است.

بازدهی به دلار
بازدهی به یورو
بازدهی به پوند انگلیس
سال 2016
8.5%
12%
29.7%
از ابتدای سال 2017
9.3%
8%
8%
بازدهی یکساله منتهی به آخر فوریه 2017
1.9%
4.9%
14.27%

همانطور که در جدول دیده می شود در یک سال گذشته به دلیل افزایش ارزش دلار، افزایش قیمت طلا به ارزهای دیگر بیشتر از بازدهی قیمت طلا به دلار بوده است. مثلا، بازدهی بیشتر طلا به یورو در راستای تضعیف یورو در برابر دلار در ماه های انتهایی سال 2016 بوده است. بخش عمده بازدهی طلا به پوند در این سال نیز به دلیل کاهش شدید ارزش پوند به دلیل برگزیت و در ادامه تقویت شاخص دلار آمریکا در بازارهای جهانی بوده است. این اعداد حاکی از آن است که نیروی قدرتمند تقاضای ناشی از ریسک در نقاط مختلف دنیا و حتی خود آمریکا یک نیروی افزایشی قیمت طلا بوده است اگرچه ارزش دلار این افزایش قیمت را تا حدود زیادی مهار کرده است.
نیروی متضاد افزایش ارزش دلار که کاهنده قیمت طلا بود، افزایش ریسک در بازارهای جهانی ناشی از نایقینی و عجیب بودن تصمیمات رییس جمهور جدید آمریکاست. رییس جمهوری که رفتار و عملکردش با تمامی روسای جمهور قبلی آمریکا تفاوت دارد و حتی برای بخش وسیعی از هم حزبی های خود نیز، رفتار و گفتارش پذیرفتنی نیست. فرمان محدودیت مهاجرت فقط بخش کوچکی از اقدامات او بوده است. ملغی کردن و یا تهدید کردن قراردادهای بین المللی آمریکا از جمله پیمان نفتا، ناتو و نیز دیگر پیمان های زیست محیطی از دیگر موارد تقابل وی با دنیا و نیز کانون­های قدرت در آمریکاست. اما تصمیمات ترامپ تصمیمات خلق الساعه و بعضا بدون پشتوانه فکری و نظری هستند و به همین دلیل بسیاری اعتقاد دارند که تندی اعمال او بدلیل نیروهای محدود کننده اختیارات ریاست جمهوری آمریکا تداوم نخواهد داشت. این رفتارهای هر چه که باشد اما یک تاثیر مهم بر بازارها دارد و آن افزایش نایقینی است. افزایش نایقینی مساوی با افزایش ریسک و افزایش ریسک مساوی با افزایش تقاضای طلاست که نیروی افزاینده قیمت طلا به حساب می آید.
تحولات ارزی داخل
بازار ارز دوران آرامی را از ابتدای سال 95 تا اواخر آبان ماه این سال تجربه کرد. اما در این زمان دو اتفاق سبب افزایش نرخ ارز در بازار شد به طوریکه قیمت ارز تا مرز 4150 تومان نیز رسید. در حقیقت این دو اتفاق عبارت بودند از افزایش نرخ ارز در بودجه از 3000 تومان مصوب سال 95 به 3300 تومان برای سال 96 و نیز نتیجه غیرمنتظره انتخابات آمریکا که سبب شوک شدید سیاسی نه به ایران بلکه تمامی دنیا شد. ماحصل انتخابات آمریکا در ایران حتی اگرچه در ابتدا آنقدر که واقعیت نشان داد، منفی انگاشته نمی شد اما سبب افزایش نایقینی در سرنوشت برجام و در ادامه بازار ارز به حساب می آمد. در ادامه اما پس از به دست گرفتن قدرت، ترامپ نشان داد که معامله های این تاجر و معامله گر با دشمنان ایران از جمله اسراییل و اعراب حاشیه خلیج فارس شیرین تر از آن است که بخواهد به سمت بهبود رابطه با ایران حرکت کند. او حتی در حرکتی بحث برانگیز ورود ایرانیان را حتی آنها که ویزا داشته اند را ممنوع کرد و در ضمن در برابر آزمایش موشکی ایران سعی کرد که موضع گیری سختی داشته باشد. به هر حال با ایجاد انتقادات از موج افزایش نرخ ارز، بانک مرکزی وارد شده و ظرف بیش از یک ماه توانست نرخ ارز را پایین بیاورد. البته این مساله با انتقاد تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواجه شده است. اما تداوم قدرت و خواست دولت برای پایین نگهداشتن نرخ ارز مساله است که مهمترین پارامتر تعیین کننده نرخ ارز در این سال بود. همین موج افزایشی همراه با افزایش قیمت طلا سبب افزایش دو چندان قیمت واقعی طلا در ایران شد.
حباب سکه
همانطور که اشاره شد ظهور ترامپ افزایش نایقینی را در دنیا به همراه داشته است. در مورد ایران نیز صحبت های تند او نگرانی سرمایه گذاران را به دنبال داشت. به همین دلیل اقبال به طلا در این میان دور از انتظار نبود. درنتیجه افزایش تقاضا برای سکه در میانه افزایش انفجاری ارز در آذرماه و دیماه، در بازار سکه نیز حباب قیمتی شکل گرفت که در مورد سکه تمام گاه به مرز 100 هزار تومان رسید. این حباب قیمتی بر خلاف جهت معکوس بازار ارز بدلیل تقاضای واقعی و سفته بازی با قدرت ادامه یافته است.
پیش بینی سال بعد
سال بعد در دو مقطع بازار ارز و به دنبال آن بازار طلا دچار تغییر روند خواهد شد. به نظر می رسد که تا انتخابات ریاست جمهوری بازار ارز، با هر ابزاری آرام نگه داشته شود تا تبعات سیاسی برای دولت حاکم نداشته باشد. پس از آن بنا به نوع نتیجه می توان سناریوهای مختلفی داشت. در سناریوی تداوم دولت فعلی، می توان افزایش مدیریت شده ارز را انتظار داشت. این مساله ای است که برای تحریک تولید داخلی و خروج از رکود یک راه حل است. در عین حال می توان انتظار داشت تهدیدات خارجی ترامپ لااقل تا یکسال دیگر به خوبی مدیریت شود. در چنین حالتی بازدهی 10 تا 15 درصدی بازار ارز تا دیماه سال 96 و 20 تا 25 درصد تا پایان سال 96 قابل تصور است. با چشم انداز بازار طلای جهانی و نیز وضعیت بازار ارز داخلی، پیش بینی می شود بازار سکه در شرایط ثبات سیاسی در سال 96، بازار سکه 15 درصد بازدهی بیشتر از بازار ارز داشته باشد. در عین حال بازار سکه می تواند تحت تاثیر نرخ بهره در آمریکا بازدهی محدود به بازار ارز را تجربه کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر