۱۳۹۵ آذر ۱۲, جمعه

ریال ایران: عرصه قدرتنمایی دولت یا بازار آزاد؟

مقاله تحلیلی آموزشی اینجانب در هفته نامه تجارت فردا شماره 201 در خصوص میزان دخالت دولت در ایران در تعیین نرخ ارز (لینک)
.
.
.
یکی از داستان های دنباله دار اقتصاد ایران مساله نرخ ارز است و این که بالاخره در ایران نرخ ارز را بانک مرکزی تعیین می کند و یا بازار آزاد؟ هرچند وقت یکبار این مباحث به دلیلی شروع می شود و در جواب گاه صحبت هایی متناقض مطرح می شود. مثلا صادرکنندگان می گویند نرخ ارز به طور مصنوعی پایین است و بالا نگه داشتن مصنوعی پولی ملی و عدم کاهش آن متناسب با تورم، سیاستی ضد تولید و ضد صادرات است. در پاسخ مجموعه دولت و بانک مرکزی ادعا می کنند که نرخ ارز در بازار تعیین می شود و این یکی از اصول تخطی ناپذیر هر اقتصاد سالمی است و نمی توان با دستور نرخ ارز را بالا برد! در عوض وقتی که بحران ارزی بوجود می آید و نرخ ارز به شدت بالا می رود، مجموعه های دیگر از جمله مجلس ایراد می گیرند که دولت بازار را رها کرده و آن را به دلال ها (یعنی همان نمایندگان بازار آزاد در ایران) سپرده و باید با مداخله، نرخ ارز را مدیریت نماید. در این موقع معمولا دولت و بانک مرکزی بر عکس ادعای قبلی، بازار ارز را کاملا تحت مدیریت و کنترل خود اعلام می کنند. اما شواهدی وجود دارد که بازار ارز ایران نه آن است که دولت همه کاره آن باشد که شاهد آن نرخ ارز در سال های اخیر بوده است و نه آن است که همه چیز آن به دست نامرئی بازار آزاد سپرده شده باشد. 
قبل از تحلیل میزان دخالت و قدرت دولت و بانک مرکزی در بازار ارز ایران، لازم است که بدانیم در دنیا سه نوع رژیم پولی وجود دارد. این سه رژیم پولی عبارتند از:
1- رژیم پولی نرخ تبدیل ثابت (Fixed  یا Pegged)
2- نرخ تبدیل شناور (Float)
3-نرخ تبدیل شناور مدیریت شده (Managed Float)
تفاوت رویکرد در این سه نوع رژیم پولی به میزان تعهد مجموعه دولت و بانک مرکزی برای دفاع از یک نرخ ارز خاص و دخالت در بازار ارز برای این منظور است. مثلا در رژیم پولی نرخ تبدیل ثابت، دولت یک نرخ ارز مشخص را تعیین کرده و تعهد می کند که این نرخ ارز ثابت در طول زمان تغییر نکند و علاوه بر این تعهد می کند که هر اتفاقی که رخ دهد، دولت از این نرخ دفاع خواهد کرد. پر واضح است که این رژیم پولی چقدر غیرمنعطف بوده و به شدت به توانایی دولت در کنترل شرایط بستگی دارد. بدلیل سختی مدیریت و پیش بینی بلندمدت شرایط اقتصادی، این رژیم پولی در سیستم اقتصادی دنیا به طور محدود به کار می رود و عمده آن نیز در کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس است که درآمدهای نفتی زیاد در کنار اندوخته چند صد میلیارد دلاری برای حمایت از بازار ارز خود دارند. 
روش دقیقا متضاد رژیم پولی اول، رژیم پولی کاملا شناور یا float است. در روش شناور، نرخ ارز کاملا شناور بوده و این بازار است که تعیین می کند که نرخ ارز چه میزان باید باشد. اکثر اقتصادهای پیشرفته و اقتصادهای نوظهور این رژیم پولی را اتخاذ کرده اند. مثلا دلار، یورو، ین ژاپن، و حتی لیر ترکیه از این دسته اند. البته شناوری این رژیم پولی به معنای رهاشدگی بازار ارز نیست! بلکه مجموعه ابزارهای بانک مرکزی از جمله نرخ بهره هستند که نرخ ارز را کنترل می کند. مثلا درست است که نرخ دلار آمریکا به ارزهای عمده شناور است و بازار است که نرخ دلار را تعیین می کند اما وقتی در پی بحران مالی که از سال های 2007 شروع شد و در سال  2008 اوج گرفت، سیاست های پولی به شدت انبساطی اتخاذ شد و این امر سبب سقوط شدید ارزش دلار شد. در حقیقت بازار در رژیم پولی شناور، در زمین دولت و بانک مرکزی بازی می کند. اما دولت و بانک مرکزی تا حد امکان سعی می کند که نرخ های بازار را با ابزارها کنترل کند و نه با دستورها. با این وجود مواقع بحرانی وجود دارد که بانک مرکزی به طور مستقیم وارد شده و سعی می کند که بحران را از طریق دخالت مستقیم و یا به اصطلاح دستکاری نرخ ارز حل نماید. نمونه آن بانک مرکزی سوییس است که در پی تقویت شدید فرانک سوییس، از سال 2011 به طور مستقیم در بازار ارز و تبدلات فرانک سوییس دخالت کرد و با خرید ارزهای دیگر در برابر فرانک سوییس، سعی نمود که فرانک را به طور مصنوعی تضعیف کند. این سیاست البته در ابتدای سال 2015 با شکست مواجه شد و شوک شدیدی را به بازار ارزهای بین المللی وارد کرد. این خود می تواند نمونه ای از شکست مقابله با بازار باشد و نشان دهد که دولت حتی اگر دولت سوییس باشد، نمی تواند بر خلاف بازار رفتار کند.
رژیم پولی سوم که رژیم پولی حاکم بر ایران نیز هست، روشی میانه این دو رژیم پولی قبلی است. در نرخ تبدیل شناور مدیریت شده، دولت نرخ ارزی را در هر مقطع زمانی به عنوان نرخ پایه تعیین می کند که این نرخ می تواند در طول زمان زیاد یا کم شود. علاوه بر این، در هر برهه از زمان و بعد از اعلام نرخ رسمی، دولت خود را موظف به دفاع از آن می داند. البته در این رژیم پولی، نوسان محدود روزانه حول نرخ پایه ارز قابل تحمل است اما اگر این نوسان از حدی بالاتر برود، دولت و بانک مرکزی وارد بازار شده و نرخ ارز در بازار آزاد را به نرخ رسمی خود نزدیک می کنند. این رژیم پولی یکی از محبوب ترین رژیم های پولی دنیاست و بسیاری از کشورها مانند چین، ایران، مالزی و بسیاری از کشورهای دیگر دارای این سیستم پولی هستند. دلیل محبوبیت این رژیم پولی این است که در آن به نسبت رژیم پولی اول، یعنی نرخ تبدیل ثابت ارز، انعطاف بیشتری وجود دارد و بدنه دولت می تواند به صلاحدید و اقتضای زمان، نرخ ارز را در جهت منافع اقتصادی کشور تغییر دهد. اما هنوز یک مشکل اساسی دارد و آن میزان بالای دخالت دولت در تعیین نرخ ارز است.  
در حقیقت درست است که در محدوده ای به بازار اجازه اعمال نظر داده شده است، اما پرواضح است که در شرایط عادی و صلح، این بازار است که دنباله روی دولت و بانک مرکزی است و نه برعکس. در دهه 80 شمسی در ایران و قبل از شروع و تشدید تحریم ها، گاهی اوقات دلار را می شد تا چند تومانی ارزانتر از نرخ اعلامی ارز بانک مرکزی در بازار آزاد خرید از آن جهت که بازار آزاد می دانست منفعتی در بازی با قیمت و درافتادن با نرخ دولت ندارد. دولت مالک میلیاردها دلار ذخیره ارزی است که در صورت لزوم بخش کوچکی از آنها برای مدیریت بازار کافی است. برای همین هدف واسطه خرید و فروش سریع و سودبردن روی مبادله بود. در تمامی این زمان ها بازار ارز بسیار آرام بود. ولی یک واقعیت اقتصادی در این زمان درست نبود و آن اینکه دولت با قدرت و تشخیص نادرست خود، نرخ ارز را متناسب با تورم کاهش نداده و به همین دلیل بالا بودن مصنوعی ارزش پولی ملی سبب تقویت شدید واردات و صدمه جبران ناپذیر به تولید داخلی شد.
در ادامه اما با شروع تحریم ها و عدم توانایی دولت برای مدیریت بازاری که خود نیز در سوءمدیریت آن نقش داشت، بازار آزاد دست بالا را گرفت و سبب شد که شکاف قیمت اعلامی و مورد نظر دولت با بازار آزاد زیاد شود و دولت نیز نه می خواست و نه می توانست که این دو نرخ را به هم نزدیک کند. در نهایت پدیده دو یا چند نرخی ارز محصول همین زمان است که هنوز نیز به یادگار باقی مانده است.  
لذا وقتی در مورد بازار ارز ایران صحبت می کنیم با موجودیتی طرف هستیم که بدلیل ماهیتش شناور نیست که به هر سمتی بازار آن را حرکت دهد. علاوه بر این در دوران آرامش و صلح، کاملا مقهور قدرت دولت است و نمی توان بر خلاف نظر دولت نرخی را تعیین کند. در زمان بحران هم بنا به قدرت دولت، بازار آزاد قدرتنمایی خواهد کرد. اما با این وجود تصمیمات دولت هنوز در مهار آن و جلوگیری از افزایش لجام گسیخته نرخ ارز دخالت دارد.
در کل دستورات دولت هنوز در بازار ارز ایران حاکم است. گاهی کم وگاهی زیاد!


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر