۱۳۹۳ دی ۱۷, چهارشنبه

تاثیر سقوط قیمت نفت بر بازار ارزها

مقاله هفته پیش من در تجارت فردا در مورد اثرات سقوط قیمت نفت بر بازار ارزهای مختلف (لینک). طبق پیش بینی این مقاله با افت بیشتر قیمت نفت در هفته قبل و این هفته، دلار کانادا، کرون نروژ و ریال ایران کاهش ارزش داشتند. در ضمن انتظارات تورم منفی در حوزه یورو، یورو را به پایین ترین سطوح در 9 سال اخیر در برابر دلار رسانده است که نقش نفت نیز در این میان بی تاثیر نیست. 
.
.
.
دلیل سقوط قیمت نفت هر چه که باشد، حالا نفت ارزان واقعیت است. نفت مانند خون در ر­گ­های اقتصاد دنیا جریان دارد و به همین دلیل کاهش شدید قیمت آن، تبعات زیادی برای کشورهای مختلف و اقتصاد آنها خواهد داشت. در کل به نظر می­ رسد که نفت ارزان، خبر خوبی برای کشورهای واردکننده نفت و در مقابل خبر بدی برای کشورهای تولیدکننده­ نفت باشد بخصوص آنها که بی ­فکرانه بودجه خود را با دلارهای نفتی متورم کرده­ اند و حالا در میانه بحران کاهش درآمدهای نفتی گرفتار شده ­اند. در این مقاله سعی شده است که اثرات سقوط قیمت نفت بر بازار ارز کشورهای صادرکننده و واردکننده نفت مورد توجه قرار گیرد.

اثرات سقوط قیمت نفت بر ارز کشورهای صادرکننده نفت
کشورهای صادرکننده نفت دو دسته هستند. یک دسته آنها که بودجه­های خود را با دلارهای نفتی تامین مالی می­کنند مانند ایران، روسیه، نیجریه، ونزوئلا و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دسته دیگر کشورهایی هستند که سعی کرده­اند بودجه خود را از درآمدهای نفتی مصون نگه دارند مانند نروژ. اما هر دو گروه از کاهش قیمت نفت متاثر می­شوند.
در مورد دسته اول، کاهش قیمت نفت به طور مستقیم بودجه­های وابسته به دلارهای نفتی این کشورها را تحت فشار قرار می ­دهد و منقبض می ­کند. با کاهش درآمد این کشورها، دولت ­های این کشورها نیاز به صرفه ­جویی و کم­کردن هزینه­ ها دارند که این سیاست سبب ایجاد رکود اقتصادی می ­شود. پس کاهش قیمت نفت، به طور غیرمستقیم سبب رکود اقتصادی کشورهای این دسته می ­شود. در این شرایط، دولت­ های این کشورها برای تعدیل عرضه و تقاضای دلار در بازار و پوشش کسری بودجه، نیاز به افزایش قیمت رسمی دلار در بودجه دارند. در ضمن برای جلوگیری از گسترش فضای رکودی در اقتصاد، عموما این کشورها نیازمند اتخاذ سیاست­ های انبساطی پولی هستند. هم افزایش قیمت دلار و هم افزایش سیاست­های انبساطی پولی، به معنای کاهش ارزش ارز این کشورهاست.
به همین دلایل، سقوط ارزش روبل روسیه کاملا مشخص است. روسیه، بودجه­ ایی به شدت وابسته به نفت دارد و در ضمن زیر تیغ تحریم­ های آمریکا و اروپا قرار گرفته و این مشکلات روسیه را دو چندان کرده است. عدم چشم ­انداز توانایی تامین ارز بازار داخلی، افزایش قیمت ارز برای پوشش بخشی از کسری بودجه و نیز خروج سرمایه دلایلی هستند که روبل روسیه را دچار کاهش ارزش کرده­ اند. البته روبل روسیه دو هفته پیش نه کاهش ملایم که سقوط آزاد را تجربه کرد که بخشی از سقوط ارزش آن در هفته گذشته، با اعمال کنترل بر سرمایه و نیز اقدامات دیگر جبران شد. اما فشار کاهشی همچنان بر روبل باقی است.
ریال ایران نیز آرام آرام در هفته ­های اخیر کاهش قیمت داشته است. ایران مانند روسیه دو مشکل دارد: کاهش قیمت نفت و تحریم ­ها. تنها تفاوت ایران با روسیه در این است که ایران اوج تحریم­ ها را گذرانده است و اقتصاد ایران در شرایط تحریم به تعادل نسبی رسیده است و دولت ایران عقلانیت و توانایی بهتری برای کنترل بازار ارز دارد. با این حال، در پاسخ به کاهش قیمت نفت، قیمت دلار در بودجه رسمی سال 94 افزایش یافت که به همین دلیل افزایش حدود 10 درصدی قیمت دلار در بازار آزاد نیز دور از انتظار نبود. اما کاهش بیشتر ارزش ریال ایران بستگی به روند مذاکرات و نیز برآورده شدن اعداد بودجه سال آتی دولت دارد. رقم حدود 70 دلار در هر بشکه برای نفت در بودجه سال 94 ایران، با توجه به روند فعلی بازار نفت، غیرواقع­بینانه است و اگر برآورده نشود، سقوط بیشتر ریال نیز محتمل خواهد بود. سقوط ارزش نایرای نیجریه و بولیوار ونزوئلا نیز در همین راستا و دلایل ذکر شده برای ریال ایران و روبل روسیه قابل توجیه است.  
اما در میان دسته اول، ارزهای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وضعیت ثابتی داشته­ اند. احتمالا به دلیل اینکه، این کشورها ذخایر خوبی برای حمایت از ارزهای خود در اختیار دارند، بتوانند برای مدتی طولانی این وضعیت را حفظ کنند. با وجود اینکه نفت ارزان برای همه این کشورها که بودجه­ های به شدت وابسته به نفت دارند، خبر بسیار دردناکی است، اما به نظر می­ رسد این کشورها ملاحظاتی سیاسی در کاهش قیمت نفت دارند که حاضرند بابت این اهداف سیاسی، هزینه گزافی را بپردازند.
در مورد دسته دوم درکشورهای صادرکننده نفت، سقوط قیمت نفت، فضای کسب­­ وکار این کشورها را تحت تاثیر قرار می­دهد به این دلیل که بسیاری از کسب­ وکارها به طور مستقیم و غیرمستقیم به صنعت نفت وابسته هستند. در ضمن فشار مالی بر این صنایع در اثر کاهش قیمت نفت، سیستم بانکداری و بازار بدهی این کشورها را نیز تهدید می­کند. راه حل دولت­ ها برای این مشکلات نیز اتخاذ سیاست­ های انبساطی است که به معنای کاهش ارزش پول است.
با این مقدمه، کاهش ارزش دلار کانادا دور از انتظار نبود. کانادا اقتصادی وابسته به نفت و کسب ­وکارهای نفتی دارد. کاهش قیمت نفت نگرانی­های ناشی از رکود در این کشور که در سال گذشته نیز مطرح بود، به شدت تقویت کرده است. نفت ارزان و احتمال رکود نیز به طور طبیعی بحث بر سر اتخاذ سیاست­های انبساطی را جدی­ تر می ­کند که این به معنای کاهش ارزش دلار کانادا است. همین اتفاق هم رخ داده است و دلار کانادا در دو هفته گذشته، حدود 3 درصد در برابر دلار آمریکا افت داشته است. اما جالب­ترین کاهش ارزش ارز در میان صادرکنندگان نفت، مربوط به کرون نروژ است. بودجه نروژ اتکایی به نفت و دلارهای نفتی ندارد، اما تبعات رکودی کاهش قیمت نفت، دامن نروژ را نیز گرفت. بانک مرکزی نروژ بسیار سریع دست به کار شد و به رکود احتمالی در این کشور پاسخ داد و دو هفته قبل، نرخ بهره کرون نروژ را از 1.5 درصد به 1.25 درصد کاهش داد. به همین دلیل، در دو هفته اخیر، کرون نروژ کمترین نرخ ­های دو دهه­ اخیر را در برابر کرون سوئد و ارزهای دیگر ثبت کرده است.

اثرات نفت ارزان بر ارز کشورهای واردکننده نفت
مسلما نفت ارزان، سبب می­ شود که فشار هزینه­ای بر بودجه کشورهای واردکننده نفت و نیز کسری تجاری آنها کاهش یابد. در ضمن صنایع این کشورها نیز بدلیل نفت ارزان، از منافع کاهش هزینه­ ها برخوردار می­ شوند که در مجموع می­ تواند به رونق اقتصادی این کشورها کمک کند. با وجود تمامی این اثرات مثبت اقتصادی برای کشورهای واردکننده نفت که می­ توانست به افزایش ارزش ارزهای این کشورها منتهی شود، اما برعکس، تا کنون ارزهای اکثر این کشورها به شدت افت داشته­ اند.
دلیل عمده و اصلی کاهش ارزش ارزهای کشورهایی مثل هند، اندونزی، برزیل، ترکیه، و اقتصادهای نوظهوری مانند اینها، افزایش ریسک ورشکستگی روسیه و زنده شدن خاطرات بحران مالی دهه نود شرق آسیاست. در آن زمان، بحران ابتدا از تایلند شروع شد و به سرعت دامن بسیاری از کشورهای شرق آسیا را گرفت و در نهایت حتی منجر به ورشکستگی روسیه شد. حالا روند اتفاقات معکوس شده است. اقتصاد روسیه به دلیل کاهش قیمت نفت و تحریم­ ها به شدت تحت فشار است. روبل روسیه که دماسنج تحولات روسیه است، به شدت سقوط کرده است. حدود 150 میلیارد دلار از بدهی­ های روسیه در معرض نکول هستند. این اخبار آن قدر نگران­ کننده هستند که حتی بانک­های اروپایی و آمریکایی را نیز نگران اثرات آن در اروپا و آمریکا کرده است. احتمال سرایت نکول روسیه به کشورهای دیگر آن قدر قوی شده است که تقریبا ارزهای تمامی بازارهای نوظهور تحت فشار کاهشی قرار گرفته­ اند. در شرایط عادی کشوری مثل هند که کسری تجاری عمده­اش بر سر واردات نفت است و یا کشوری مثل اندونزی که سوبسید زیادی بابت سوخت می ­دهد، باید از نفت ارزان منتفع می ­شدند و ارزهای آنها افزایش قیمت می­ یافت. اما برعکس با توجه به تحولات دیگری که اشاره شد، هر ارزهای هر دو کشور به شدت سقوط کرده ­اند.
در مورد یورو مساله کمی پیچیده است. نفت دو تاثیر متفاوت بر حوزه یورو و به دنبال آن بر یورو دارد. نفت ارزان اول از همه به خروج این حوزه پولی از رکود اقتصادی کمک می­ کند زیرا در کل فشار هزینه ­ای بر بنگاه­های اقتصادی این قاره را که واردکننده انرژی است، کاهش می ­دهد. این خبر خوبی برای یورو است که می­ تواند سبب تقویت آن شود. اما در مقابل همواره قیمت سوخت که یکی از عوامل مهم ایجادکننده تورم است، کاهش یافته است. به همین دلیل نفت ارزان، به معنای کاهش تورم در این حوزه پولی خواهد بود که تورم آن در محدوده خطر پایینی قرار دارد. تورم پایین نیز به معنای اتخاذ سیاست­های انبساطی بیشتر در این حوزه و کاهش ارزش یورو خواهد بود. در کل در این مسابقه طناب­ کشی، در حال حاضر به نظر می ­رسد که وزن تورم پایین بیشتر است. بخصوص که در صورت رخداد بحران مالی جدی در روسیه، ممکن است که اقتصاد حوزه یورو از منافع نفت ارزان برای خروج از رکود اقتصادی، آنچنان که باید بهره­مند نشود.
در مورد دلار، موضوع به شکل دیگری است. آمریکا همانند اروپا واردکننده نفت نیست اما اثرات نفت ارزان برای آمریکا تا حدودی مشابه اروپا است. نفت ارزان بر شرکت­های بزرگ نفتی این کشور و نیز تورم تاثیر خوبی ندارد و به همین دلیل ممکن است که سیاست ­های نرخ بهره پایین را طولانی­ تر کند. با این وجود، دلار در مدار رشد است از این جهت که دلار و دارایی­های دلاری، فعلا یکی از امن­ ترین دارایی­های دنیا در میانه بحران­های موجود است و اقتصاد آمریکا عملکرد بهتری به نسبت اقتصادهای دیگر دارد. بسیاری از ارز­های دیگر که به طور سنتی نقش دارایی مطمئن را بازی می ­کنند، مانند فرانک سوییس، یا دیگر جایی برای پارک کردن سرمایه ­ها ندارند و یا مانند ین ژاپن نیز در اثر سیاست­ های انبساطی، دیگر کارکرد دارایی امن قبلی خود را ندارند. با توجه به هماهنگی حرکت دلار قوی و طلای ارزان نیز به نظر می­ رسد که هنوز دلار موقعیت بالاتری در برابر طلا دارد. تنها چیزی که می ­تواند این وضعیت را برای دلار آمریکا به هم بزند،  یک بحران مالی جهانی و یا سقوط بازار سهام این کشور است.  

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر