۱۳۹۳ شهریور ۱۷, دوشنبه

یورو، دلار، پوند انگلیس و فرانک سوییس در هفته گذشته

مقاله من در دنیای اقتصاد (لینک)
.
.
هفته قبل یکی از متلاطم ترین هفته های ارزهای مهم دنیا بود از آن جهت که سه اتفاق مهم در آن رخ داد. دو مورد جلسه بانک مرکزی اروپا و انگلیس برای تصمیم گیری در مورد سیاست های پولی و نیز تعیین نرخ بهره بودند و مورد سوم نیز انتشار آمار بیکاری آمریکا بود که تاثیر مهمی در تصمیمات فدرال رزرو آمریکا در تداوم برنامه خرید اوراق قرضه و نیز تعیین نرخ بهره دلار دارد که این دو نیز به شدت ارزش دلار آمریکا را متاثر می کنند.
در مهمترین اتفاقات هفته گذشته، تحولات یورو قرار داشت. یورو در ماه های اخیر به شدت بخصوص در برابر دلار تقویت شده بود و حتی توانسته بود برابری 1.3990 را نیز تجربه کند و با روزهای ناامید کننده سال 2011 که اوج بحران بدهی های خارجی کشورهای حاشیه ای یورو بود، به میزان زیادی فاصله بگیرد. عمده دلیل این افزایش ارزش یورو بخصوص در برابر دلار، افزایش تقاضا برای دارایی های یورویی، خاتمه یافته تلقی شدن اوج بحران بدهی های این حوزه پولی و نیز تضعیف دلار در پی اعداد ناامید کننده آمریکا در رشد اقتصادی از ابتدای سال 2014 بود. اما اعداد و ارقام خوب اقتصادی یک سال گذشته حوزه یورو در این اواخر تداوم نیافت و در ماه های اخیر، بخصوص بدلیل تورم پایین این حوزه، زمزمه های افزایش اقدامات بانک مرکزی اروپا و حتی آغاز برنامه تسهیل کمی (Quantitative Easing) از جنس اقدامات فدرال رزرو در آمریکا، برای ایجاد تورم و کاهش بیشتر ارزش یورو به گوش می رسید. این هفته نیز این بانک به طور غافلگیر کننده ای دوباره نرخ بهره یورو را از 0.15 درصد به 0.05 درصد کاهش داد و در ضمن رییس این بانک خبر از آغاز برنامه خرید دارایی های بانک ها داد که البته با مدل خرید اوراق قرضه توسط فدرال رزرو تفاوت زیادی دارد. به دلیل همین شوک که مورد انتظار بازار نبود، یورو افت شدیدی حدود 1.5 درصدی را تجربه کرد و به مرز 1.292 نیز رسید. این افت محسوس یورو البته در طرف دیگر با تقویت دلار نیز همراه بوده است.
در حقیقت، سال 2014 با امیدهای زیادی برای دلار آغاز شد و انتظار می رفت این سال، سال بازگشت پادشاهی دلار باشد. اما شش ماه اول سال 2014 تقریبا برای دلار ناامید کننده بود از آن جهت که سرمای شدید ابتدای سال رشد اقتصادی آمریکا را در جهت منفی متاثر کرد. آمار بیکاری نیز اگرچه کاهش یافته است و به 6.1 درصد رسیده است اما مشارکت افراد (Participation Rate) نیز کاهش یافته است و در پایین ترین سطوح از سال 1978 قرار گرفته است. در ضمن ایجاد اشتغال نیز در روز جمعه ناامید کننده و کمتر از انتظار بوده است. همین سبب شده است که درون آمار بیکاری آمریکا، به زیبایی ظاهر بیرونی آن نباشد. اما با این وجود، بخش دیگری از آمارهای آمریکا بخصوص در رشد اقتصادی و نیز شاخص های صنعتی و مصرف در این اواخر بهبود چشمگیری داشته اند و همین سبب شده است که دلار دوباره در کانون توجه قرار گیرد. مجموعه این اتفاقات و نیز کاهش ارزش یورو، شاخص دلار را در هفته گذشته به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رساند. البته رشد ارزش دلار فقط در برابر یورو محدود باقی نماند و دلار حتی در برابر پوند انگلیس نیز افزایش ارزش داشته است.
انگلیس تقریبا یکی از بهترین عملکردها را بین اقتصادهای توسعه یافته بعد از بحران مالی سال 2008 داشته است. آمار بیکاری بهبود زیادی داشته است و اهداف بانک مرکزی انگلیس را نیز برآورده کرده است. تورم نیز در وضعیت خوبی قرار دارد و اگرچه آمار اخیر آن کمی کاهش نشان داده است، اما کاهش آن در حدی نیست که نگرانی هایی از جنس تورم پایین اروپا را داشته باشد. نگرانی از بروز حباب در حوزه مسکن نیز مزید بر علت شده است که بازار مدت مدیدی منتظر توقف سیاست های انبساطی بانک مرکزی انگلیس باشد. اما به دو علت برابری پوند در برابر دلار از نرخ حداکثری خود یعنی 1.7190 به 1.63 کاهش یافت. یک دلیل عدم تمایل بانک مرکزی انگلیس به تقویت پوند است که می تواند اقتصاد تازه به ریل بازگشته انگلیس را به خطر بیاندازد. بنابراین اعضای این بانک حتی در هفته گذشته و بعد از اعلام جشنواره ای از آمارهای خوب اقتصادی در این اواخر، باز موافق تداوم سیاست های انبساطی این کشور بوده اند. علاوه بر این، دلیل دوم کاهش ارزش پوند مربوط به رای گیری استقلال اسکاتلند از انگلیس است. در حقیقت در 18 سپتامبر (کمتر از دو هفته دیگر) در اسکاتلند قرار است همه پرسی استقلال از انگلیس برگزار شود و در صورت مثبت بودن رای مردم به جدا شدن اسکاتلند از انگلیس، پول اسکاتلند نیز از پوند عوض خواهد شد تا مشکلی از جنس یورو دوباره ایجاد نشود که چاپ و مدیریت پول کشوری در اختیار کشور دیگر باشد. احتمال این رویداد به معنای تحت فشار قرار گرفتن پوند و عرضه آن است که کاهش ارزش پوند را به دنبال داشته است.
ارز آخر نیز فرانک سوییس است. فرانک سوییس در ماه های اخیر به دلیل اقبال بازار به دارایی های امن بخصوص بدلیل تحولات اوکراین و نیز دیگر درگیری های منطقه ای در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته بود و بخصوص در برابر یورو افزایش ارزش پیدا کرده بود از آن جهت که حوادث اوکراین فشار بر یورو را افزایش می داد. البته فشار کاهشی ارزش یورو در برابر فرانک سوییس، به دلیل احتمال اتخاذ سیاست های انبساطی از جانب بانک مرکزی اروپا دو چندان شده بود. با اعلام برنامه های بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه، یورو در برابر فرانک به 1.2049 نیز رسید که تقریبا کمترین سطح در بیش از یک سال و نیم گذشته است. اما تعهد بانک مرکزی سوییس به خرید فرانک در برابر یورو در سطح 1.2 یکی از دلایلی است که مانع از آن است که فرانک سوییس کاهش بیشتر و هیجانی را مانند سال 2011 تجربه کند. بانک مرکزی سوییس تا کنون به افزایش ارزش فرانک در برابر یورو واکنش نشان نداده است. به هر حال با وجود موضع گیری بانک مرکزی سوییس، می توان انتظار داشت که تغییر عمده ای در سیاست های این بانک در حمایت از سطح 1.2 در برابری یورو در برابر فرانک سوییس داده نشود و در صورت تکرار این موضع گیری خنثی و با توجه به تمایل به دارایی های امن در سراسر دنیا، به نظر نمی رسد فرانک سوییس بتواند به راحتی کاهش ارزش محسوسی را بخصوص در برابر یورو تجربه کند

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر