۱۳۹۳ مرداد ۲۷, دوشنبه

فرانک سوییس اسیر تحولات اوکراین


در یکی دو نوشته قبلی در مورد اتفاقات اوکراین و تاثیر آن بر افزایش تقاضا برای دارایی های امن از جمله فرانک سوییس نوشتم (لینک)، جالب این است که لااقل در شش ماه گذشته در دو مقطع زمانی، درگیری های اوکراین، یورو را در برابر فرانک سوییس، به دو کف قیمتی مهم رسانده است. یکی در روز سوم مارس 2014 بود که یورو در برابر فرانک، 1.2104 را تجربه کرد و دیگری همین روز جمعه گذشته بود که دوباره در اثر تنش های اوکراین، فرانک سوییس دوباره در برابر یورو توانست 1.2086 را ثبت کند که کمترین میزان از ژانویه سال 2013 یعنی برای بیش از یک سال و نیم پیش بوده است. انهدام ستونی از نیروهای روسی توسط اوکراین در روز جمعه دوباره بر خلاف انتظار به درگیری جدی نیانجامید و در ضمن بانک مرکزی سوییس، امروز از اظهار نظر در رابطه با تقویت فرانک خودداری کرده است و همین سبب شد که امروز بازگشت نرخ ها آرام و با تردید همراه باشد.
البته در کل این قیمت پایین برای بانک مرکزی سوییس در کوتاه مدت چندان بد هم نیست. بانک مرکزی سوییس در این نرخ های پایین می تواند ارزهای خارجی زیادتری را به فرانک سوییس خریداری کند و از دو نظر سود ببرد. یک اینکه اگر فرانک تضعیف شود که توانایی این کار هم در دست خود بانک مرکزی سوییس است، آن موقع این ارزهای خریداری شده بعدا در برابر فرانک سوییس بیشتری به بازار عرضه خواهند شد و بانک مرکزی سوییس در این فرآیند سود خواهد کرد. در ضمن بانک مرکزی سوییس با طولانی شدن نگهداری برخی ذخایر ارزی خارجی خود، سرمایه گذاری به ارزهای خارجی در برخی کشورها از جمله چین را در پیش گرفته است و به همین دلیل با این فرانک گران، می تواند پول بیشتری برای آن سرمایه گذاری ها فراهم کند یا لااقل می داند که آنها بیکار روی دستش نخواهند ماند.
اما این تقویت فرانک، مسلما تا طولانی مدت نمی تواند تداوم یابد از آن جهت که همانطور که در پست های قبلی در رابطه با فرانک سوییس نشان دادم (لینک)، اقتصاد سوییس به سرعت به تقویت فرانک در ماه های اخیر عکس العمل نشان داده و دوباره در مرز پرتگاه تورم منفی و رکود قرار گرفته است. البته بانک مرکزی سوییس می تواند تمهیدات دیگری بیاندیشد تا این مساله را به صورت مقطعی حل کند اما بهترین و سریع ترین راه حل این بانک برای ایجاد تورم، کاهش ارزش فرانک و از بین بردن جذابیت این ارز به عنوان، دارایی امن است. اما با توجه به چشم انداز مبهم درگیری ها بخصوص در اوکراین و در ضمن تضعیف یورو بدلیل سیاست انبساطی پیش روی این حوزه پولی، بانک مرکزی سوییس راه بی دردسری ندارد.
کاهش ارزش و یا نوسان فرانک هم در سطوح فعلی، بستگی به نوع پاسخ بانک مرکزی سوییس دارد که در روزهای آتی مشخص می شود. عدم عکس العمل سریع این بانک، به معنای نوسان و حتی تقویت مقطعی بیشتر آن در برابر اتفاقات اوکراین و دیگر اتفاقاتی خواهد بود که تقاضا برای دارایی های امن را افزایش می دهد. در غیر اینصورت فرانک باید تضعیف شود، حتی اگر روندش آرام و محدود باشد.
.
اعلام موقعیت: من فروشنده فرانک در برابر یورو در سطوح فعلی هستم. اما موقعیت مشابهی در برابر دلار باز نکرده ام و موقعیت های قبلی را فقط حفظ کرده ام که آنها نیز کاهش ارزش فرانک در برابر دلار را هدف دارند.  

۲ نظر:

  1. در اینکه بانک مرکزی سوییس دیر یا زود دخالت می کنه، شکی نیست، فرانک قوی به هیچ وجه برای اقتصاد سوییس مطلوب نیست، اما اینکه چه طور دخالت کنه مهمه، اولین قسمتش دفاع سفت و سخت از پگ 1200 یوروفرانکه، در فاز بعد به نظرم یه دفاع نرمتر از 1210 داریم می بینیم که قیمت برای مدت زیادی زیر این قیمت نمیمونه، اما به نظرم اوکراین تمام بازی نیست نگرانی هایی در مورد اقتصاد آمریکا وجود داره که حتا آدمای کهنه کاری مثل جورج سوروس رو ترسونده که علیه S&P پوزیشن بگیره، به نظرم در اون صورت سخت بشه جلوی تقویت فرانک رو گرفت.

    پاسخحذف
  2. 1.21 حتی اگر حمایت بانک مرکزی سوییس رو نداشته باشه حمایت روانی خیلی قوی هست یک دلیل مهمش هم اینه که فرانک دیگه جا برای تقویت بیشتر نداره و گل خرید فرانک برای هج و فرار از ریسک این روزها نیست. اما شکسته شدن همین حمایت نیز با اتفاقات اوکراین رخ داده است.
    مسلما تنها عامل اوکراین نیست اما باز آنچه کف های فرانک در لااقل یک سال و نیم اخیر رو برای فرانک رقم زده دوباره اوکراین بوده.
    در مورد بازار هم درسته اما حدود یک سالی هست که همه دارند هشدار می دهند حتی سوروس هم خبرش الآن اومده اما افزایش خرید put option هاش برعلیه بازار سهام برای چند ماه گذشته است که فرانک اتفاقا شرایط بدی نداشت. اما به هر حال شوک سقوط بازار، در صورت رخداد برای فرانک جدی هست.

    پاسخحذف