۱۳۹۳ تیر ۲۷, جمعه

و باز اوکراین...


این خبر شبکه CNBC برای ششم مارس است یعنی حدود چهار ماه و نیم پیش. بحران اوکراین تازه شروع شده بود اما خبر داشت می گفت که حتی در همان ابتدای این بحران، صندوق های پوششی (Hedge Funds) به سرعت شروع به خرید موقعیت هایی برای پوشش ریسک یک درگیری نظامی در اوکراین کرده بودند. حالا با گذشت زمان و بخصوص این اتفاق اخیر در مورد سرنگونی یک هواپیمای مسافربری، معلوم شد که گویا کار درستی کرده اند. این بار بحران اوکراین حتی از همان اول هم با دفعات قبلی خیلی فرق داشت و قربانیان بی گناه زیادی گرفت و هنوز هم خاتمه نیافته است و به نوعی در وضعیت یک جنگ سرد کوچک به سر می برد. ترکیب تهدید و تحریم. 
اینکه مدیران این صندوق های سرمایه گذاری، پیشاپیش این جزییات را در مساله اوکراین پیش بینی می کردند، جواب مسلما نه است، اما قبول دارم که یک عده در دنیا هستند که خیلی دنیادیده تر و آگاه ترند و خیلی بهتر و هوشمندانه تر تصویر بزرگی از آینده تجارت و سیاست را پیش بینی می کنند. از این گونه آدم ها در دنیای غرب پیشرفته بخصوص در تجارت و موسسات مطالعات سیاسی آنها خیلی زیاد است.
.

اثرات این اتفاق کشته شدن حدود 300 انسان بی گناه و بی ربط به درگیری های اوکراین، سقوط دوباره ارزش سهام هواپیمایی مالزی (البته کمتر از حادثه قبل) و بدتر شدن چشم انداز این شرکت هواپیمایی که در حال حاضر روزی یک و نیم میلیون دلار ضرر می دهد، تداوم سقوط روبل روسیه و بازار سهام مسکو که در چند روز قبل هم در اثر تشدید تحریم های آمریکا بر علیه روسیه سقوط را تجربه کرده بودند، صعود طلا و فرانک سوییس و ین ژاپن به عنوان دارایی های امن، صعود نفت و ریزش برخی بازارهای سهام در سراسر دنیا بود از آن جهت که انتظار می رفت که از سوی غرب و آمریکا به این اتفاق، واکنش تندی نشان داده شود بخصوص اینکه از ابتدا شورشیان شرق اوکراین و تحت حمایت روسیه، مسئول این اتفاق معرفی می شدند.
 اما بعد از گذشت یک روز به نظر می رسد که کمی اوضاع بازارها آرام شده است شاید به خاطر این که معلوم شد قدرت های اصلی درگیر یعنی روسیه از یک طرف و آمریکا و اروپا درسمت دیگر، هنوز قصد دارند که از یک درگیری شدید و جنگ تمام عیار اجتناب کنند. البته تجربه نمونه های قبلی مشابه نشان داده است که این اتفاق می تواند در روزهای بعد دستاویزی برای ایجاد اجماع بر علیه روسیه و اعمال فشار بیشتر بر این کشور باشد. اما تا زمان یک درگیری تمام عیار، هر اتفاقی، هرچند ناگوار و تلخ از نظر انسانی از ناحیه اوکراین، اثرات محدود و مقطعی روی بازارها خواهد داشت. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر