۱۳۹۳ تیر ۱۲, پنجشنبه

مستندی راجع به بیت کوین

ایده بیت کوین واقعا حرفی برای گفتن دارد. در حقیقت هر دارایی که مقدار آن محدود بوده و عرضه آن نیز حساب شده و به نوعی اندک اندک باشد، مثل طلا که مقدارش محدود است و با معدنکاری نیز مقدار اندکی هر سال به آن اضافه می شود، می تواند راهکاری برای مبادله به عنوان پول باشد بخصوص که با چاپ بدون محدودیت پول های کاغذی، دارایی های غیرکاغذی مثل طلا محبوب شده اند. بیت کوین نیز همین خصوصیت را دارد که کدهای آن به صورت محدود و با نرخ حساب شده ای می توانند در زمان ایجاد شوند و بنابراین عرضه محدود دارد. اما الکترونیکی بودن بیت کوین این مزیت را به طلا دارد که می تواند در پرداخت های الکترونیک نیز به کار رود و بعد از انجام پرداخت، نیاز به جابجایی فیزیکی طلا برای تسویه حساب (Settlement) نیست. اما بیت کوین بر خلاف طلا هیچ ارزش ذاتی (Intrinsic Value) ندارد و یک مشت کاراکتر دیجیتالی برای رمزنگاری است.
علاوه بر این، امنیت هنوز مهمترین چالش بیت کوین است. در حقیقت اگر از بانکی دزدی شود، کارآگاهان و پلیس به راحتی می توانند با بررسی صحنه جرم و گرفتن اثر انگشت و بررسی شواهد، دزد را دستگیر کنند. اما بیت کوین ها به راحتی با یک کلیک ممکن است که در ابعاد میلیارد دلاری جابجا شوند، بدون آن که افراد زیادی دخیل این دزدی باشند و یا اثر انگشتی باقی بماند. در نوشته های قبلی(+) به شرکت Mt.Gox اشاره کردم که اعلام کرده بود، چیزی در حدود 500 میلیون دلار از بیت کوین هایش توسط هکرها دزدیده شده بوده و به همین دلیل اعلام ورشکستگی کرد. اما مدیرعامل فرانسویش چند روز بعد اعلام کرد که بیت کوین ها دزدیده نشده اند، بلکه در کیف دیجیتالی دیگری بوده اند که او یادش رفته آنها را آنجا گذاشته و ندیده است. به همین سادگی 500 میلیون دلار رفت و برگشت!!!
به هر حال این تناقض هنوز در ذات وجودی بیت کوین هست. حامیان آن، از یک طرف یک مزیت مهم بیت کوین را عدم دخالت دولت در انتشار، مدیریت و رهگیری تراکنش های آن می دانند و از طرف دیگر، برای تامین امنیت این بازار به کمک دولت و قانون گذاران نیاز دارند. در نهایت بعید است که دولت ها بازنده این دعوا باشند.

فیلم مستند زیر از شبکه CNBC به کوتاهی به مسایل این روزهای بیت کوین پرداخته است.
.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر