۱۳۹۳ اردیبهشت ۸, دوشنبه

دنگ شیائوپینگ (Deng Xioaping)


چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، کشورهایی که روزی جهان سوم نامیده می شدند و یا هنوز هستند، برای رشد اقتصادی و اجتماعی نیاز به "قهرمان" دارند و تقریبا بدون یک چنین قهرمانی، این کشورها از آن چرخه نیستی نجات نیافته اند و یا شاید  هم نیابند. تلخ است اما به نظرم واقعیت است که در این کشورها، قهرمانی باید باشد تا به جای مردم برای رفاه و پیشرفت آنها فکر کند، ایده بدهد و آنها را رهبری کند و البته شاید این مسیر درست را به زور چماق به مردم بقبولاند. چین نیز مستثنی نیست. تاریخ صدها و شاید هزاران ساله چینی ها قبل از قدرت گرفتن کمونیست ها، پر از آشوب و مرگ بود و شاید بزرگترین مزیت حزب کمونیست این بود که وقتی مردم چین بعد از قرن ها، آرامش و ثبات می خواستند، حزب کمونیست موفق شد تا حدودی آن را فراهم کند. اما مسیر چین به سمت دیگری می رفت. سیر کردن جمعیت میلیاردی و تامین کار برای آنها با تئوری های کمونیستی قابل برآوردن نبود. نقطه عطف این درک چینی ها، بهبود رابطه با آمریکا و بازدید نیکسون از چین در سال 1972 بود. یعنی دیدار مائو (Mao) با شیطان بزرگ. اما تئوری پرداز اصلاحات واقعی اقتصادی دنگ شیائوپینگ (Deng Xioaping) بود. در حقیقت دنگ همان قهرمان اصلاحات اقتصادی چین است که محصول آن، چین ابرقدرت اقتصادی امروز می باشد.
داستان او اما پرفراز و نشیب است. در همین حزب کمونیست در انقلاب فرهنگی، بدلیل ترس از اصلاحات، به دستور مائو، او را زندان کردند و مجبورش کردند که بر علیه خود اعتراف کند و حتی فرزندش زیر شکنجه از ساختمانی پرت شد و فلج شد. بعد از مرگ مائو و نیز محاکمه باند چهارنفره (The Gang of Four) که شامل همسر مائو بود، از او اعاده حیثیت شد و دوباره به رئوس قدرت برگشت و اصلاحات اقتصادی و درون حزبی خود را پیاده کرد. این نیز بی بها نبود و اعتراضات جدی و برخوردهای جدی مانند میدان تیانآنمن را به دنبال داشت و او نیز از خشونت در برخورد با اعتراضات کم نگذاشت. اما در نهایت امروز چینی ها از اصلاحات او خوشحالند حتی اگر بهایش سرکوب اعتراضات و آزادی بوده است. حزب کمونیست نیز خوشحال است. در سایه مدیریت او، حزب کمونیست چین از سقوط هایی نظیر شوروی رهایی یافت و حالا کشور تحت حاکمیتش، موتورخانه صادرات و تولید دنیاست و آنقدر درس های سرمایه داری را خوب پس داده که خود حالا معلم قوانین سرمایه داری شده است. 
فیلم زیر مستند کوتاهی در مورد دنگ است....


پینوشت: مدتی هست چین و تحولات اقتصادی آن را مطالعه می کنم. اما به نظرم انصافا این زبان عجیب آنها مانعی برای شناخت عمیق آنها برای غریبه هاست. این را گفتم که بگویم این مشکل تا حدی است که من نمی دانم دقیقا تلفظ اسم او "شیائوپینگ" است یا "تسیائوپینگ" یا اصلا کلا چیز دیگری! به نظرم مورد اول درست است. اما خدا داند!

۲ نظر:

  1. سلام آقای راهداری

    ممنون از مطالب مفیدتون. خیلی خوبه که در این زمینه ها بتونید اطلاعات عمومبی بیشتری بدهید. در ضمن ای کاش مشکل ویدئوها رو هم بتونید جل کنید. من نمی تونم دایران اونها رو ببینم

    پاسخحذف
  2. سلام دوست عزیز
    ممنون از لطف شما. حتما. اما در مورد ویدئو ها قبلا دوستی راه حلی اشاره کرده بود اما من خودم راه حلی ندارم. ولی اگر راهی به نظرم رسید حتما با شما درمیان خواهم گذاشت

    پاسخحذف