۱۳۹۲ اسفند ۱۵, پنجشنبه

بالاخره بازار طلا دستکاری می شود یا نه؟

در ماه اخیر بحث هایی پیرامون تحقیق دو نفر در بازار طلا شروع شده است که کارمندان موسسه رتبه بندی Moody’s هستند اما گزارش آنها مستقل تهیه شده است و آنها به این نتیجه رسیده اند که تعدادی از تراکنش های بازار طلا در طی 10 سال گذشته مشکوک به غیرواقعی بودن و برای قیمت سازی هستند. دیروز این موضوع به دادگاهی در نیویورک هم رسیده است و ادعا شده که دو تراکنش در روز احتمال دارد که توسط پنج بانک دستکاری شده باشد. البته بانک ها هم طبق معمول این ادعا را رد کرده و اعلام کرده اند که در برابر آن دفاع می کنند. (لینک)
همانطور که در نوشته قبلی هم گفتم اصل این موضوع را که افرادی نه تنها بازار طلا بلکه اکثر بازارها را دستکاری می کنند رد نمی کنم و بیشتر بحث من در مورد واقعی بودن کاهش قیمت طلا با توجه به اتفاقات طلا در سال 2013 بود. در این مورد خاص که ادعای دستکاری در بازار طلا مطرح شده است، به نظرم یک نکته مهم تر از اثبات دستکاری در بازار طلا هست و آن اینکه بر خلاف تصور بسیاری بخصوص در ایران، بازارهای جهانی آنقدر بی در و پیکر نیستند که هر کسی هر کاری در آنها انجام دهد بی آنکه دیگران متوجه بشوند و یا اگر متوجه بشوند، بی هیچ اراده ای فقط تماشاگر باشند. تمامی تراکنش های بازارهای مهم زیر نظر ماموران قانون کشورهای مختلف و حتی افراد مستقلی است که لزوما فدرال رزرو یا بانک های بزرگ برای "گاوبندی" در بازارها با همه آنها هماهنگ نمی کنند. در کل فکر می کنم بازارها دستکاری می شوند اما به هر حال هرچه عمق بازاری بیشتر باشد، شنا کردن بر خلاف جهت واقعیات آن بازار سخت تر است و اگر دستکاری صورت می گیرد در جهت تمایلات بنیادی بازار و تا حدی است که رسوایی به بار نیاورد.

البته باز این نوشته به معنای قانون کلی دادن برای رفتار بازار و بخصوص بازیگران آن نیست. از بازار و بازیگرانش هرچه بگویید بر می آید :)

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر