۱۳۹۲ اسفند ۴, یکشنبه

دستکاری در بازار جهانی طلا؟

مقاله امروز من راجع به دستکاری در قیمت طلا که در دنیای اقتصاد  امروز چاپ شده است. فکر می کنم این موضوعی است که خیلی ها به آن اعتقاد دارند اما من سعی کرده ام از بعضی شواهد نشان دهم در کلیت سقوط قیمت طلا دستکاری انجام نشده است و سقوط طلا با چند بازار دیگر هماهنگ رخ داده است که حاکی از دلایل بنیادی برای سقوط قیمت طلا بوده اند.
.
.
.
رفتار بازار طلا در یک سال گذشته شوک آورتر از آنی بوده است که خیلی ها بتوانند باور کنند کالایی که روزی نگاهش به 2000 دلار در هر انس بود، در وضعیتی قرار بگیرد که بسیاری از موسسات مالی، آینده آن را در سال 2014 در مرز 1000 دلار در هر انس پیش بینی کنند. از همان ابتدا خیلی ها به دست های پنهان در بازار طلا برای بازی با قیمت مشکوک بودند و این سقوط شدید را ساخته و پرداخته شرکت های سرمایه گذاری و موسسات مالی می دانستند. به همین دلیل بعد از هر افت قیمت طلا، عده زیادی اعتقاد داشتند که قیمت طلا دیگر به کف رسیده و از آنجا به بعد به سطوح بالاتر باز خواهد گشت چون اصلا اعتقاد نداشتند که قیمت طلا باید کاهش یابد. مردم عادی در این برداشت که به زودی قیمت طلا دوباره بالا خواهد رفت تنها نبودند و حتی می توان بانک مرکزی چند کشور از جمله تایلند و چند سرمایه گذار بزرگ را نیز به این گروه اضافه کرد که در میانه سقوط های طلا اعلام می کردند که این زمان بهترین زمان برای خرید طلاست به این امید که به زودی بازار طلا باز خواهد گشت.  آمار خرید فیزیکی و تقاضای کشورهایی همچون چین و هند در فصل اول و دوم سال 2013 نیز نشان داد که بسیاری از خریداران آن قیمت های کاهش یافته اولیه را برای خرید طلا مناسب دیده بودند. اما طلا چندین بار دیگر نیز کاهش های شدید را تجربه کرد و با شکستن سطوح مقاومت بسیاری، خیلی ها را از بازگشت سریع قیمت مایوس کرد. اما در بهبهه احتمالات برای افت بیشتر قیمت بخصوص با کاهش بیشتر سیاست های انبساطی در آمریکا، حالا در یک ماه گذشته دوباره قیمت طلا رشد کرده و به کانال 1300 دلار در هر انس وارد شده است. پس حالا سوال اصلی آن است که آیا واقعا افت و خیزهای طلا بر اساس دلایل واقعی و بنیادی است یا بازار طلا توسط عده ای دستکاری می شود؟ 
اول از همه باید اشاره شود که دستکاری و تبانی بر سر قیمت در بازارها در اقتصادهای پیشرفته اصلا اتفاق عجیبی نیست. در همین روزها یکی از بزرگترین برنامه های بازرسی بانک ها هم در آمریکا و هم در انگلیس بر علیه بانک هایی در جریان است که متهم هستند در تعیین نرخ بهره لایبور (LIBOR) و همینطور نرخ ارزها تبانی می کرده اند و بانک های بزرگی نیز محکوم به پرداخت صدها میلیون دلار جریمه شده اند. در ضمن این بازارهای دستکاری شده، تریلیون ها دلار را تحت مدیریت دارند که به مراتب از بازار طلا، پرعمق تر و حساس ترند. به همین دلیل شک به دستکاری در بازار طلا نیز بی دلیل نیست. علاوه بر این، واقعا دلیل عمده سقوط هم خروج شدید شرکت های سرمایه گذاری بود. یک اسم نیز قبل از سقوط های شدید قیمت طلا به خوبی درخشید و آن کسی نبود جز سفته باز جنجالی یعنی سوروس. سوروس جزو اولین اسامی بود که در ابتدای سال 2013 خروج ناگهانی او از بازار طلا بحث برانگیز شد در حالیکه فقط چند ماه قبل از آن، خبر سرمایه گذاری کلان او در بازار طلا منتشر شده بود. سوروس به تنهایی در بسیاری از موضوعات جنجالی از جمله خروج بریتانیا از واحد پولی یورو در سال 1992 تا بحران مالی شرق آسیا در دهه نود جای پایی دارد و بسیاری نیز ممکن است خروج او را با سقوط بازار طلا را در سال 2013 مرتبط بدانند.
نوک پیکان دستکاری بازار طلا حتی می تواند به سمت بانک مرکزی آمریکا یا فدرال رزرو نیز باشد. در حقیقت با از بین رفتن رابطه تبدیل ثابت طلا و دلار در سیستم برتون- وودز، طلا و دلار در یک رقابت قرار گرفته اند. البته ارزها و دارایی های دیگری بخصوص یورو نیز وارد این بازی شده اند. این رقابت به این شکل است که سرمایه ها با فرار از یکی به دیگری پناه می برند و دلار به دلیل جایگاه ویژه خود به عنوان ارز عمده مبادلات دنیا، همیشه در این رقابت سعی داشته است که قدرت و جایگاه خود را به عنوان ارز ذخیره حفظ کند. اما در طی سال های اخیر بخصوص بعد از بحران مالی، جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره به شدت آسیب دیده است. این روزها اما در پی مشکلات یورو، یعنی مهمترین ارز رقیب دلار آمریکا، طلا تنها رقیب عمده دلار می توانست باشد که آن نیز به شدت در سال 2013 سقوط کرده است و برای سرمایه گذاران راهی جز مراجعه دوباره به دلار باقی نگذاشته است. پس می توان این را استدلال کرد که فدرال رزرو با دستکاری بازار طلا سعی در بازگرداندن وجهه دوباره دلار به عنوان ارز ذخیره دنیا را داشته است. حال پس سوال اساسی آن است که آیا می توان ادعا کرد که روزگار امروز طلا محصول دستکاری موسسات مالی و فدرال رزرو است و اگر دستکاری آنها نبود بازار طلا آینده دیگری داشت؟
قبل از ورود به بحث لازم است اشاره شود که بازار طلا مثل هر بازار دیگری برای خود یک سری عوامل بنیادی دارد و آن عوامل بنیادی روند اصلی قیمت را تعیین می کنند که قیمت باید کاهش یا افزایش یابد یا در همین محدوده فعلی باقی بماند. در مورد طلا باید گفت که با اتفاقاتی که در سال 2013 افتاد و بخصوص با بهبود چشمگیر آمار بیکاری که در نهایت منجر به شروع کاهش سیاست های انبساطی بوده است، روند قیمت طلا مسلما کاهشی باید می بوده است. اما مسلما سرمایه گذاران منتظر اتفاقات نمی مانند و از قبل بر اساس انتظارات و پیش بینی های خود حرکت می کنند و اینکه سوروس زودتر از بقیه از بازار طلا بیرون می آید شاید بدلیل تحلیل درست او از اتفاقات آتی و یا حتی خوش شانسی او بوده است که در عمل نیز ثابت شد در مورد بازار طلا که او واقعا فرد با تجربه یا خیلی خوش شانسی بوده است. ولی اینکه طلا چقدر باید پایین می آمد جای بحث است. طلا کالای پیچیده ای برای قیمت گذاری است و بخش مهم قیمت آن در عرضه و تقاضا تعیین می شود و هرگونه دستکاری یا عکس العمل بیش از اندازه (overreaction) در این زمان امکانپذیر است اما عمر آن کوتاه خواهد بود زیرا بازار بعد از مدت کوتاهی با توجه به همان دلایل اصلی خود را اصلاح خواهد کرد. عدم هماهنگی قیمت طلا و همین دلایل بنیادی می توانست دلیلی بر ادعای دستکاری در بازار طلا باشد به این ترتیب که شرکت های سرمایه گذاری بازار طلا را ترک می کردند و قیمت طلا به دنبال آن به شدت کاهش می یافت ولی با وجود این، شاخص های اقتصادی آمریکا بهبود نداشتند و برنامه های انبساطی فدرال رزرو نیز کاهش نمی یافت. ولی دقیقا در واقعیت آنچه رخ داد برعکس این و در جهت کاهش قیمت طلا بود. 
دلیل دیگری که نشان می دهد که احتمال دستکاری قیمت طلا برای سقوط آن وجود ندارد هماهنگی بازارهای دیگر با این حرکت کاهشی شدید قیمت طلاست. مثلا بازار اوراق قرضه نیز که معمولا بیانگر انتظارات نرخ بهره است با سقوط مواجه شد که مهر تایید دیگری بر منطقی بودن سقوط بازار طلا بود. بازار سهام آمریکا در سال 2013 نیز توانست رکوردهای تاریخی ثبت کند و علاوه بر این شاخص دلار آمریکا نیز تقویت شد. همه این رفتارها با کاهش قیمت طلا هماهنگ هستند. در حالی می شد ادعا کرد بازار طلا در حال حرکت غیرمعمول و دستکاری شده است که طلا استثنایی در میان این بازارها بود. در مورد خاص سوروس هم باید اشاره شود که درست است که سوروس شخصیت جنجالی در اتفاقات مختلف است. اما گذر زمان نشان داده است که او نه ایجاد کننده این اتفاقات که تسهیل کننده و تسریع کننده اتفاقات بوده است. مثلا در مورد خاص پوند انگلیس بعدها ثابت شد که خود بانک مرکزی انگلیس تقریبا به این نتیجه رسیده بوده است که باید از واحد پولی یورو خارج شود و ورود سوروس برای فروش وسیع پوند، فرصت طلبی او را نشان می داد و باعث شد تا این اتفاق زودتر بیفتد. یا در بحران ارزی شرق آسیا بعدها نشان داده شد که بخش عمده آن بحران نیز بر اثر سوءمدیریت بوده است وگرنه مثلا هنگ کنگ و دلار این کشور بدلیل مدیریت درست توانست از این بحران عبور کند. خروج زودهنگام سوروس از بازار طلا نیز می تواند بیانگر همین توانایی او در پیش بینی رخدادهای اقتصادی قبل از دیگران باشد که این بار نیز در مورد طلا درست بوده است ولی البته موارد دیگری که او در پیش بینی خطا کرده است نیز بسیار وجود دارد. جالب است که اتفاقی که برای طلا افتاد با یکی از مدل های محبوب او یعنی با مدل رونق-ورشکستگی (Boom-bust) همخوانی دارد. در مدل رونق-ورشکستگی قیمت دارایی بر اساس اتفاقات بنیادی شروع به رشد می کند اما بعد از مدتی این رشد زیاده از حد یا حبابی می شود و بازیگران بازار منتظر جرقه ای برای خروج از بازار هستند. بعد از آن جرقه، به یکباره روند بازار معکوس شده و روند اصلاحی شدیدی در آن ایجاد می شود. به این طریق چند سال رونق با یک دوره کوتاه سقوط همراه می شود. او در کتب متعدد مثال های زیادی از این رفتار در بازارها را نشان داده است که حالا بازار طلا در سال 2013 نمونه دیگری از همین مدل است. 12 سال صعود مداوم قیمت طلا با یک سال سقوط وحشتناک در سال 2013 خاتمه یافت و جرقه این سقوط هم بحران بدهی های قبرس بود. پس حتی از قبل می شد تا حدودی پیش بینی کرد که اگر قرار است که قیمت طلا کاهش یابد، آن کاهش احتمالا شدید خواهد بود.
سوال بعدی آن است که علاوه بر موسسات مالی آیا خود فدرال رزرو نیز در حال دستکاری بازار طلا برای خرید اعتبار برای دلار است؟ دوباره این سوال را باید مانند مورد قبلی پاسخ گفت. در حقیقت فدرال رزرو تا به الآن در مورد سیاست های انبساطی خود و رابطه آن با آمار بیکاری خلف وعده نکرده است و آنچه رخ داده تا حدود زیادی در جهت وعده های پیشین این بانک بوده است. آمار بیکاری کاهش یافت و این بانک نیز میزان خرید اوراق قرضه کاهش داد و همین عمده دلیل کاهش قیمت طلا بوده است. اگر فدرال رزرو به طور خاص می خواست بازاری را دستکاری کند آن موقع باید دقیقا رفتاری بر خلاف وعده هایش را انجام می داد مثلا بازار کار بهبود نمی یافت اما این بانک سیاست های انبساطی خود را محدود می کرد و سبب سقوط بازار طلا می شد. علاوه بر این اگر فدرال رزرو به طور خاص فقط می خواست بازار طلا را تحت تاثیر قرار بدهد و دستکاری کند، آنگاه به طور ناخداگاه بازارهای دیگری را نیز که به مراتب از بازار طلا حجم آنها بزرگتر و نقش آنها در اقتصاد مهم تر است، بخصوص بازار اوراق قرضه را دستکاری کرده است. تبعات افزایش یا کاهش قیمت طلا در برابر تبعات شدید اقتصادی افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه قابل صرف نظر است. بعید است که فدرال رزرو فقط برای دستکاری بازار طلا و خرید اعتبار برای دلار، اینچنین ضربه محکمی به اقتصاد خود وارد کرده باشد. البته مسلما سیاست کلی فدرال رزرو، افزایش قدرت دلار و ارتقا و حفظ جایگاه دلار به عنوان ارز ذخیره هست اما نه به هر قیمتی و یا به این شکل که در دستکاری در بازار طلا فقط خود را نشان بدهد.
در نهایت علیرغم رد کردن دستکاری در کلیت سقوط قیمت طلا، قصد این نیست که دست بازیگران بازار طلا از دستکاری به طور کلی در این بازار، تطهیر شود. آنچه مهم است آن است که اگر از قبل از سال 2013 می دانستیم که چه اتفاقاتی در این سال خواهد افتاد آن موقع قیمت طلا بی شک کاهشی و همراه با سقوط می بود مشابه همین اتفاقی که افتاد و به همین دلیل رفتار کلی طلا منطقی بوده است. حتی روندهای این روزهای طلا برای رشد پس از افت های تاریخی نیز باز منطقی هستند. این روزها، ریسک بازارها بخصوص بازارهای نوظهور و افزایش تقاضای طلای ناشی از آن در کنار آمارهای ناامید کننده آمریکا از ابتدای سال 2014 همه به افزایش قیمت طلا دلالت دارند که این اتفاق نیز در واقعیت افتاده است. به همین دلایل هم اخیرا بانک یو بی اس (UBS) پیش بینی خود را از قیمت طلا برای سال 2014 افزایش داده است. مطمئنا اگر این افزایش قیمت بی دلیل بود، آنگاه سایه قدرتمند کاهش سیاست های انبساطی و نیز تورم پایین، این افزایش قیمت را سریع اصلاح می کرد. به هر حال اگرچه گاهی اوقات عکس العمل های شدید برای مدت کوتاهی طلا را از قیمت واقعی خود منحرف کند اما هنوز بازار طلا این روزها منطقی رفتار می کند. 

۲ نظر:

 1. ممنون از تحلیل شما. الان این روزهای بازار رو دستکاری شده می بیتید؟

  پاسخحذف
 2. سلام دوست عزیز

  در مقاله هم اشاره کرده ام که در این که در کوتاه مدت و در ابعادی ممکن است دستکاری صورت بگیرد من حرفی ندارم و محتمل است اما اینکه قیمت در اثر عوامل بنیادی پایین یا بالا برود بحث دیگری است و نمی توان در بلندمدت بر خلاف جهت رود شنا کرد و همه را فریب داد.
  این افزایش فعلی را من جواب منطقی به اطلاعات ضعیف آمریکا و رسیک بازارها می دانم و مسلما در این شرایط قیمت طلا نباید افت بیشتری از سطوح قبلی می داشت تا این شرایط عوض نشود. اگر ریسک بازارها برگردد و آمار آمریکا بهبود یابد احتمال افت طلا هست. در غیر این صورت احتمال افزایش نیز هست بخصوص بدلیل تقاضا از سمت بازارها نوظهوری مثل چین.
  اما اینکه این افزایش باید بیشتر یا کمتر از این سطح می بود در بازار مشخص می شود. اگر این افزایش غیرمنطقی باشد می توانید به اصلاح آن در آینده نزدیک مطمئن باشید.
  در کل خود من منتظر تغییرات آتی هستم تا ببینم روند فعلی دامنه دار است یا مقطعی.

  پیروز باشید

  پاسخحذف