۱۳۹۲ بهمن ۷, دوشنبه

مروری بر بازار ارزهای دنیا در هفته گذشته

مقاله امروز من در دنیای اقتصاد راجع به بازار ارزهای دنیا در هفته گذشته
.
.
.
دلار کانادا خبرسازترین ارز هفته بود. تا همین چند ماه پیش بازار انتظار افزایش نرخ بهره در کانادا را داشت که سه سالی هست که در یک درصد باقی مانده است. اما کم کم با فاصله گرفتن رییس بانک مرکزی کانادا از اظهارات قبلی خود برای افزایش نرخ بهره در چند ماهه منتهی به سال 2013 و در ادامه نیز شکاف بیشتر انتظارات سود بین دلار کانادا و دلار آمریکا، سبب افت ارزش دلار کانادا شد. افزایش ناگهانی نرخ بیکاری کانادا در انتهای سال 2013 دیگر جایی برای تردید باقی نگذاشت که بانک مرکزی کانادا در آینده نزدیک نه تنها نرخ بهره را افزایش نخواهد داد بلکه حتی ممکن است برای رفع مشکلات نوظهور اقتصادی از جمله بیکاری، آن را کاهش نیز بدهد. اعلام رییس بانک مرکزی کانادا در این هفته در حمایت از ارز ضعیف برای تقویت صادرات این کشور و نیز مبارزه با تورم پایین دو دلیلی بودند که بازار بر این انتظار خود مطمئن شد و دلار کانادا را به پایین ترین ارزش خود در چهار سال گذشته در برابر دلار آمریکا رساند. به این نکته باید این را نیز اضافه کرد که دلار کانادا از نوع ارز کالایی (Commodity Currency) است و با تحت فشار قرار گرفتن قیمت کالاها در بازارهای جهانی به دلیل تقویت دلار و چشم انداز نه چندان مثبت اقتصاد چین، اقتصاد کانادا و در ادامه دلار کانادا با چالش های بیشتری روبرو خواهند شد. به همه این دلایل علیرغم سقوط های سنگین دلار کانادا، هنوز موقعیت فروش دلار کانادا در بازار سنگینی می کند.
از میان مهمترین اخبار مربوط به دلار آمریکا، می توان به افزایش ناچیز تقاضای بیکاری آمریکا اشاره کرد. شوک کاهش آمار بیکاری در کنار کاهش ایجاد شغل ها در انتهای سال 2013 باعث شده است که از دو هفته قبل بازار هنوز نتواند به نتیجه مشخصی در رابطه با پیش بینی سیاست های فدرال رزرو و نیز روند دلار آمریکا برسد. به همین دلیل دلار به شدت به اخبار حساس شده است و بازار منتظر دریافت اطلاعات بیشتری برای یافتن روند مناسب است. اما به هر حال بر خلاف وضعیت ابتدای سال که چشم انداز دلار به شدت مثبت بود، دلار بخشی از موقعیت خود را از دست داده است. بهترین نمود این اتفاق نیز در افزایش قیمت طلا بوده است که توانست در پی کاهش ارزش دلار به رقم های بالایی در دو ماه اخیر برسد. البته یک دلیل اقبال به طلا نیز وضعیت شکننده بازارهای نوظهور بوده است که تقاضا برای دارایی های امن از جمله طلا را افزایش داده است. طلا در پی این اتفاقات قیمت های بالاتر از 1270 دلار در هر انس را نیز تجربه کرد.
در حوزه یورو، بهبود شاخص مدیران خرید دلیلی بود که یورو را تقویت کرد اما یورو نیز در وضعیت مشابهی با دلار به سر می برد. یورو اگرچه توانست به برابری 1.3733 در برابر دلار نیز برسد اما به نظر می رسد برای صعود به قیمت های بالاتر نیاز به خبرهای متقاعدکننده تری دارد. در این شرایط یورو نیز به اخبار به شدت حساس بوده و به هر خبر خوب و بد با صعود و سقوط های آنی جواب خواهد داد و از این نظر پرتلاطم است.
دلار استرالیا دیگر ارز مهم این هفته بود. کاهش ناگهانی و شدید آمار اشتغالزایی استرالیا از هفته قبل هنوز بر روند دلار استرالیا در این هفته سایه انداخته بود. اما در این هفته تورم استرالیا ناگهان افزایش یافت و به نرخ 2.7 درصد سالیانه رسید. با افزایش تورم، انتظارات برای اتخاذ سیاست های انبساطی کاهش می یابد و به همین دلیل دلار استرالیا توانست در ادامه افزایش را تجربه کند. اما این افزایش دیری نپایید و با آمارهای ناامید کننده چین و با توجه به ارتباطات زیاد اقتصاد استرالیا با چین، دلار استرالیا دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت. بانک مرکزی استرالیا در کاهش شدید و ناگهانی نرخ بهره دست طولانی دارد و حالا با اتفاقات دو ماهه اخیر، انتظارات بازار این است که در جلسه ماه فوریه، این بانک ممکن است دوباره نرخ بهره را کاهش دهد. در اتفاق دیگر، دلار استرالیا در برابر ارز کشور همسایه خود یعنی دلار نیوزلند نیز در قیمت های کف تاریخی قرار گرفت. دلار نیوزلند از آن جهت به شدت تقویت شده است که بازار انتظار دارد که بانک مرکزی این کشور به زودی افزایش نرخ بهره را اعلام کند و این مساله شکاف انتظارات نرخ بهره بین دلار استرالیا و دلار نیوزلند را افزایش داده که خود سبب کاهش شدید ارزش دلار استرالیا در برابر دلار نیوزلند شده است. در ضمن انتشار آمار تورم نیوزلند که حاکی از افزایش آن بود، دلیل دیگری بود که بازار را متقاعد کرده است که نرخ بهره در نیوزلند به زودی افزایش خواهد یافت.
ین ژاپن نیز در هفته گذشته تقویت شد. یک دلیل این بود که با وجود نزدیکی به افزایش مالیات فروش ژاپن، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که برای جبران اثرات بد آن قصد افزایش اقدامات انبساطی را ندارد. مسلما افزایش مالیات فروش میزان پرداخت های خانوارها را کاهش خواهد داد و به برنامه های بلندپروازانه آقای آبه، نخست وزیر ژاپن، برای تحریک اقتصاد ژاپن صدمه خواهد زد. با این تصمیم بانک مرکزی ژاپن و نیز تا مادامی که ابعاد اثرات بد این افزایش مالیات برای بازار روشن نشود، کاهش بیشتر ارزش ین نامشخص خواهد بود. در این هفته کاهش ارزش دلار نیز مزید بر علت افزایش ارزش ین شد. در ادامه هم اما با فروش ارزهای بازارهای نوظهور دارایی های امن از جمله فرانک سوییس، طلا و ین ژاپن با اقبال روبرو شدند و همین سبب تقویت ین ژاپن و کاهش برابری دلار به ین ژاپن و ورود آن به کانال برابری 102 شد. بحث های زیادی پیرامون بازارهای نوظهور از سال گذشته در جریان بوده است که درگیری های سیاسی در این کشورها و نیز خروج عظیم سرمایه در پی بهبود بازارهای کشورهای پیشرفته سبب شده است که اقتصادهای نوظهور با فشار مضاعف روبرو شوند. علاوه بر این، خبرهای نه چندان امیدبخش چین به عنوان بزرگترین اقتصاد نوظهور نیز مزید بر مشکلات اقتصادهای نوظهور شده است که ارتباطات عمیقی با اقتصاد چین دارند.

پوند انگلیس نیز متاثر از تحولات اقتصادی این کشور بود. آمار بیکاری انگلیس مربوط به ماه نوامبر 2013 به شدت کاهش یافت و به 7.1 درصد رسیده است. این کاهش در دو آمار اخیر منتشر شده برای ماه های اکتبر و نوامبر 2013 آن قدر شدید بوده است که بانک مرکزی انگلیس بر خلاف وعده خود اعلام کرد که ممکن است که سیاست های انبساطی خود را علیرغم کاهش بیکاری به 7درصد ادامه دهد. ترکیب رای گیری جلسه بانک مرکزی انگلیس نیز نشان داد تمامی اعضا متفق القول با ادامه روند سیاست های انبساطی موافق هستند. با این حال بازار آنقدر خبرهای خوب از انگلیس در اختیار دارد که بتواند این اظهارات را فراموش کند و به همین دلیل پوند برابری 1.6666 در برابر دلار را نیز تجربه کرد که بالاترین نرخ در دو سال گذشته است. پوند در برابر دلار کانادا و همچنین ین ژاپن توانست در هفته های اخیر قیمت های تاریخی را در چند سال گذشته ثبت کند. در انتهای هفته اما روند اصلاحی، پوند را به قیمت های متعادل تری بازگرداند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر