۱۳۹۲ آذر ۱۹, سه‌شنبه

مروری بر بازار ارزهای دنیا در هفته گذشته

مقاله امروز راجع به قیمت ارزهای مختلف در هقته قبل که امروز در دنیای اقتصاد چاپ شده است. (لینک)
.
.
تقریبا در هر ماه یک هفته از هفته های دیگر ماه پرخبرتر است و هفته گذشته نیز اینگونه بود. از مهمترین اخبار این هفته می توان به شاخص مدیران خرید حوزه یورو، آمار تولید ناخالص این حوزه پولی و نیز تصمیم گیری بانک مرکزی اروپا در رابطه با نرخ بهره اشاره کرد. شاخص مدیران خرید این حوزه در بخش خدمات و تولید بهبود داشت که نشان دیگری از بازگشت یورو از روزهای بد گذشته است. تولید ناخالص حوزه یورو نیز در فصل سوم 2013 رشد 0.1 درصدی داشت اما سالیانه برابر منفی 0.4 اعلام شد تا تقریبا همگان مطمئن باشند این واحد پولی سال 2013 را با رکود به پایان می برد. در خبر دوم بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را ثابت نگه داشت و در ادامه نیز سخنان ریاست این بانک تصویر مثبتی از اقتصاد و تورم حوزه یورو نشان می داد و او در ضمن شروع برنامه های انبساطی جدید را نیز رد کرد. علاوه بر این، بانک مرکزی اروپا رشد اقتصادی این حوزه را در سال 2014 برابر 1.1 درصد اعلام کرد که به نسبت قبل 0.1 درصد بهبود داشته است. این اتفاقات مثبت در مجموع سبب رشد یورو شد. به عنوان مثال برابری یورو در مقابل دلار توانست تا مرز 1.37 رشد کند و حتی با وجود آمار بیکاری بسیار خوب آمریکا روند نزولی را تجربه نکرد.
ین ژاپن این هفته نیز در ادامه دو سه هفته اخیر تحت فشار کاهش ارزش قرار داشت. در حقیقت برای حدود 6 ماه بود که ین ژاپن نتوانسته بود به مرز برابری 100 در برابر دلار آمریکا برسد اما در هفته های اخیر توانست این مرز را دوباره بشکند. دو دلیل را برای این حرکت می توان بیان کرد. یک دلیل این بود که اخبار منتشره نشان می داد شرکت های سرمایه گذاری ژاپنی دارایی های خارجی بیشتری را وارد سبد سرمایه گذاری خود کرده اند و همین سبب عرضه ین توسط آنها شده است. دلیل دوم هم این بود که با نزدیک شدن به زمان افزایش مالیات فروش ژاپن از 5 درصد فعلی به 8 درصد در ماه آوریل ، در هفته های اخیر زمزمه هایی شنیده می شد که بانک مرکزی ژاپن برای مقابله با اثرات بد افزایش مالیات بر اقتصاد ژاپن و اهداف بلندپروازانه این بانک برای بهبود اقتصاد این کشور، باید اقدامات انبساطی خود را افزایش دهد. این نکته در کنار تقویت دلار، دلیل تضعیف شدید ین در هفته های اخیر بود که حتی عده ای رسیدن به برابری 110 ین در برابر دلار را نیز نزدیک می دیدند. اما در نهایت تصویب یک بسته مالی 182 میلیارد دلاری دولت ژاپن برای مقابله با اثرات بد افزایش مالیات ها سبب کاهش روند انتظارات و تقویت اندک ین شد. در ادامه اما تقویت دلار در پی آمار خوب بیکاری، تضعیف دوباره ین را به دنبال داشت.
انگلیس نیز در راس اخبار مهم بود. شاخص مدیران خرید تولیدات صنعتی و ساخت و ساز بهبود داشت اما خدمات کاهش داشت و همین بالانسی را برای پوند ایجاد کرد. اما مهمترین خبر تصمیم گیری بانک مرکزی انگلیس برای نرخ بهره و میزان خرید اوراق قرضه بود. علیرغم آمارهای مثبتی که از انگلیس به گوش می رسد بخصوص در حوزه مسکن، این بانک تصمیم گرفت هم نرخ بهره و هم میزان خرید اوراق قرضه را ثابت نگه دارد. همین سبب کاهش اندک ارزش پوند انگلیس شد. در نوشته های قبلی به نگرانی از ایجاد حباب در بازار مسکن انگلیس نیز اشاره کردیم و البته پاسخ بانک مرکزی انگلیس نیز زودتر از انتظار رخ داد و این بانک با توقف یکی از برنامه های حمایتی برای تحریک تقاضا در مسکن سبب رشد پوند انگلیس در دو هفته اخیر بوده است. اما تداوم سیاست انبساطی در این هفته، مقداری از این رشد را از بین برد. در ادامه اما سخنرانی پاییزی وزیر مالی انگلیس و اعلام کاهش شدید بدهی این کشور و حتی رسیدن به تراز مثبت در آینده نزدیک سبب شد که پوند کاهش را تجربه نکند.
دلار کانادا نیز در هفته گذشته کمترین سطح خود را در سه سال اخیر تجربه کرد. در اوایل هفته بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را در یک درصد ثابت نگه داشت. حدود سه سال است که نرخ بهره در همین سطح باقی مانده است و بسیاری اعتقاد دارند که وقت آن رسیده است که این بانک در تصمیم خود تجدید نظر کند و نرخ بهره را افزایش دهد. اما سخنان رییس بانک مرکزی کانادا که هشداری در برابر تورم پایین نیز داشت، سبب شد که بازار انتظار خود در مورد افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک را تغییر دهد. در ضمن کانادا کشوری صادرکننده نفت است که این روزها بدلیل شدت عرضه نفت، قیمت آن تحت فشار است و آینده اقتصادی کانادا نیز بستگی به قیمت نفت دارد. در کل ناامیدی از افزایش نرخ بهره بدلیل اظهارات رییس بانک مرکزی کانادا و نیز ثبات نرخ بیکاری در کنار کاهش قیمت نفت از جمله مواردی بود که دلار کانادا را تحت فشار قرار داده است و باعث شد حتی برابری دلار آمریکا به دلار کانادا به 1.07 نیز برسد.
این روزها نمی توان از ارزها صحبت کرد و اشاره ای به یکی از خبرسازترین ارزهای امروز دنیا یعنی پول مجازی یا bitcoin نکرد. پول مجازی از زمان معرفی در سال 2009 تا همین یک ماه پیش رشد های شدیدی را تجربه کرده بود و توانسته بود از هیچ تقریبا به 200 دلار برسد. اما شاید کمتر کسی در خیالش می گنجید که ارزش آن در کمتر از یک ماه از آن سطح حتی به 1242 دلار هم برسد و در عین حال یک عده حاضر باشند این مبلغ را بپردازند برای پولی که هیچ پشتوانه ای از هیچ دولت و بانک مرکزی ندارد و به همین دلیل هنوز امنیت و آینده آن مبهم است. یک دلیل عمده این افزایش، گسترش شبکه ای بود که پول مجازی را به عنوان پول پرداختی می پذیرفتند و عمده آنها نیز چینی بودند. در همین میان با رشد محبوبیت پول مجازی و افزایش شدید قیمت آن، بسیاری اعتقاد داشتند که دولت چین به عنوان اولین دولت باید وارد این بازار شود و با حمایت از این پول آن را در سیطره خود درآورد. اما بر عکس بانک مرکزی چین این هفته در برابر نوسانات آن به شدت به سرمایه گذاران هشدار داد، اگرچه آن را ممنوع هم نکرد. همین ضربه ای به انتظارات دارندگان این پول برای گسترش بیشتر و افزایش تقاضا برای این پول بود و باعث شد که ارزش آن حدود 20 درصد افت کند. اگرچه هنوز به اعتقاد بسیاری قیمت پول مجازی هنوز دارای حباب است و پتانسیل افت بیشتری دارد.  
در نهایت مهمترین اخبار خوب هم مربوط به آمریکا بود. تولید ناخالص ملی آمریکا در فصل سوم 3.6 درصد رشد داشته است و در خبری مهمتر آمار بیکاری آمریکا از 7.3 درصد ماه قبل به 7 درصد رسید. اگرچه این اخبار مثبت که بسیار فراتر از انتظارات بازار بودند، می توانستند به تقویت شدید دلار منجر شوند، در ادامه این اتفاق نیفتاد. در حقیقت یک بخش از عدم پاسخ بازار مربوط به این بود که بازار انتظار کاهش خرید اوراق قرضه در ماه دسامبر و تا چند ماه بعد از آن تحت مدیریت خانم یلن را ندارد و به همین دلیل این خبر بیشتر از آنکه خبر خوبی برای دلار آمریکا باشد، خوبی برای بازار سهام بود و سبب رشد بازارهای سهام شد. به هر حال اگر بازار سهام انتظار داشت خرید اوراق قرضه می توانست متوقف شود، احتمالا رفتار متفاوت تری را باید نشان می داد. در روزهای آتی و با روشن شدن مواضع رییس جدید فدرال رزرو می توان روند دلار را بهتر حدس زد. البته نباید بحث بودجه دولت و احتمال بن بست سیاسی دوباره آمریکا را نیز از نظر دور داشت. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر