۱۳۹۲ آبان ۲۶, یکشنبه

مروری بر بازار ارزهای دنیا در هفته گذشته

این گزارش در روزنامه دنیای اقتصاد چاپ شده است که آن را در این لینک می توانید مشاهده کنید. 
.
در این هفته در انگلیس نرخ تورم و آمار بیکاری در کانون توجه بودند. انگلیس به نظر می رسد همچون آمریکا، دوران بهبود بعد از بحران مالی را سپری می کند و رسیدن نرخ بیکاری انگلیس به رقم 7.6 درصد در این هفته نیز موید همین نکته بود. نرخ بیکاری انگلیس در ماه آگوست 7.7 درصد و رقم ماکزیمم آن نیز 8.4 درصد در ابتدای سال 2012 بوده است. بانک مرکزی انگلیس برای تغییر سیاست های انبساطی پولی خود اعم از افزایش نرخ بهره و نیز توقف خرید اوراق قرضه، رقم بیکاری 7 درصد را هدفگذاری کرده است. در گذشته این بانک پیش بینی کرده بود که این نرخ بیکاری در فصل دوم سال 2016 برآورده می شود اما با بهبود سریع تر بازار کار، رییس بانک مرکزی انگلیس این هفته این پیش بینی را به فصل سوم سال 2015 تغییر داد. همین بهبود تصویر اقتصاد انگلیس و نیز لحن کاملا مثبت رییس بانک مرکزی انگلیس سبب شد که پوند در این هفته افزایش را تجربه کند. در کنار بهبود اقتصاد انگلیس، احتمال شکل گیری حباب قیمتی در بخش مسکن نیز به دلیل نرخ های پایین بهره پوند، دلیل دیگری برای افزایش انتظارات برای افزایش نرخ بهره در آینده نزدیکتر است. اما کاهش شاخص خرده فروشی انگلیس و همچنین کاهش ناگهانی تورم در انگلیس موضوعاتی بودند که باعث شدند رشد پوند محدود شده باقی بماند.
در ژاپن اما وضعیت متفاوت بود. برنامه خرید وسیع اوراق قرضه هنوز در ابتدای راه است. برنامه ای که هدف آن کاهش شدید ارزش ین ژاپن برای رساندن تورم این کشور به 2 درصد در دو سال و نجات ژاپن از رکود و تورم منفی حدود 20 ساله است. ین توانست از ماه سپتامبر سال 2012 که زمزمه های اصلاح اقتصادی و سیاست های انبساطی بانک مرکزی ژاپن آغاز شد تا کنون در برابر ارزهای مختلف سقوط شدیدی را تجربه کند. مثلا در برابر دلار تا کنون سقوط حدود 25 درصدی را تجربه کرده است. به هر حال این سقوط شدید ارزش ین توانست نتایج خوبی هم برای اقتصاد ژاپن داشته باشد اگر چه هنوز با وعده های آقای آبه و هدف های بانک مرکزی ژاپن فاصله زیادی دارد. اما تحولات سه ماه اخیر در آمریکا و افزایش ریسک در بازارها کمی از اثر این سیاست های انبساطی ژاپن کاسته است به طوریکه ین در برابر دلار در این سه ماه افزایش ارزش محسوسی را نسبت به ماه های قبلی تجربه کرد و همین سبب شده است که آمارهای سه ماهه اخیر نسبت به دو فصل اول سال ضعیف تر باشد. هرچه آمارهای ژاپن ضعیف تر باشد و با اهداف دولت و بانک مرکزی فاصله داشته باشد، بازار بیشتر به این نتیجه می رسد که اقدامات شدید انبساطی دیگری برای کاهش ارزش ین باید در راه باشد. این انتظارات نیز این هفته بی جواب نماند و یکی از اعضای بانک مرکزی ژاپن به طور ضمنی اشاره کرد که بانک مرکزی ژاپن به هر اقدامی دست خواهد زد تا اقتصاد این کشور را از طولانی ترین دوره های رکود نجات دهد. این صحبت در کنار رشد شاخص نیکی به دلیل اظهارات خانم یلن، نامزد پست ریاست فدرال رزرو، سبب افت ین در برابر دلار و بسیاری از ارزهای دیگر شد. اما به نظر می رسد تا مادامی که بازار سیگنال قوی تری از دولت آقای آبه و بانک مرکزی ژاپن دریافت نکند، ین ژاپن ریسک بازگشت دارد. بخصوص که ین با شاخص بازارهای ژاپن بخصوص شاخص نیکی همبستگی مثبت دارد و احتمال ریزش این شاخص و حرکت اصلاحی آن نیز زیاد است.
در حوزه یورو به نظر می رسد که یورو در تامین نظر بانک مرکزی این حوزه برای کاهش ارزش این واحد پولی آنقدر که باید موفق نبوده است. در میانه هفته حتی اظهارات یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا مبنی بر احتمال اعمال نرخ سود منفی و نیز اجرای برنامه تسهیل کمی همانند آمریکا نیز فقط اثر کاهشی مقطعی داشت که به سرعت بدلیل تحولات دیگر روند معکوس گرفت. در حقیقت به اعتقاد بسیاری بحران یورو خاتمه یافته است و به همین دلیل با بازگشت اعتماد سرمایه گذاران، بازارهای حوزه یورو که ارزان هستند، دوباره جذاب شده اند. همین مساله تقاضا برای یورو را افزایش داده است و سبب شده است که کاهش مورد انتظار در ارزش یورو در برابر دلار احساس نشود. البته اتفاقات آمریکا و تضعیف دلار نیز در این میان بی تاثیر نبوده است. به هر حال اما اعداد اقتصادی این هفته حوزه یورو نیز ناامید کننده بوده است و به همین دلیل رشد آن نیز محدود باقی مانده است. 
دلار آمریکا در ابتدای هفته در پی شایعاتی در بازار بر احتمال کاهش خرید اوراق قرضه در دسامبر یا ژانویه، افزایش ارزش داشت اما در پی جلسه پرسش و پاسخ کمیته بانکداری سنا با خانم یلن پیش از تصمیم گیری در مورد ریاست او بر فدرال رزرو، او نشان داد که به تداوم این برنامه و سیاست های انبساطی آقای برنانکه، رییس فعلی فدرال رزرو، اعتقاد راسخ دارد و به همین دلیل، انتظارات زودهنگام برای کاهش و یا توقف خرید اوراق قرضه از بین رفت. در حقیقت خانم یلن و لحن قوی او در ارتباط با ادامه خرید اوراق قرضه و تزریق نقدینگی تاثیرات چندگانه ای بر بازارها داشت. مهمتر اینکه بازارهای سهام تقریبا در تمام دنیا با این خبر رشد کردند و نشان دادند که تا چه حد بازارهای سهام دنیا به تداوم خرید اوراق قرضه در آمریکا امید بسته و نیازمند آن هستند. همان چیزی که در جلسه پرسش و پاسخ کمیته سنا و خانم یلن نیز از آن به نگرانی یاد شد.
در میان واکنش بازارها از همه مهمتر، تقویت بازار سهام و ارزهای اقتصادهای نوظهور بودند. در حقیقت از زمان شروع بحث کاهش خرید اوراق قرضه بسیاری این نگرانی را دارند که نمی دانند آیا اقتصاد دنیا بعد از قطع این نوش دارو، سلامت خواهد ماند یا به سرعت دچار سقوط و به دوران بعد از شروع بحران مالی باز خواهد گشت. بنابراین بسیاری از کشورها بخصوص بازارهای نوظهور که در اثر این اتفاق بخشی از بازارهای صادراتی خود را از دست خواهند داد و فرار سرمایه را تجربه خواهند کرد، پیشاپیش خود را برای تبعات این اقدام آماده کرده اند. مثلا این هفته بانک مرکزی اندونزی نرخ بهره را ناگهان افزایش داد تا بتواند در برابر کاهش ارزش پول این کشور مقاومت کند و یا هفته پیش کره نیز اعلام کرد که ذخایر ارزی این کشور بیشترین مقدار خود را در دو سال گذشته دارند که نشانی از آمادگی این کشور برای دفاع از ارزش یوان در برابر تصمیمات آتی فدرال رزرو است. به هر حال خبرهای خوب از اقتصاد آمریکا این روزها کابوس بازارهای دنیاست از آن جهت که کاهش خرید اوراق قرضه را به دنبال دارد و از هم اکنون نیز بسیاری از بازارها و اقتصادها تحت فشار ناشی از احتمال رخداد آن هستند. 

طلا نیز در این هفته باز سقوط کرد و حتی 1262 دلار در هر انس را نیز تجربه کرد. اما بعد از اظهارات خانم یلن و تضعیف دلار توانست اندکی باز گردد و در محدود 1280 دلار قرار بگیرد. در حالیکه بازار طلا با سقوط های شدید خود بسیاری از سرمایه گذاران را ترسانده است، آقای پاولسون به عنوان یکی از بزرگترین سرمایه گذاران فعلی در بازار طلا، سهم سرمایه خود در بازار طلا را به امید افزایش دوباره قیمت در آینده نگه داشته است. احتمال سقوط بازارهای آمریکا که در بالاترین نرخ های تاریخ خود هستند و افزایش ریسک و نیز افزایش فشارهای تورمی نیز دلیل عمده آن بوده است. به هر حال، در صورت تداوم تضعیف دلار در روزهای آتی می توان به افزایش محدود طلا و بازگشت قیمت به بالای 1300 دلار در هر اونس امیدوار بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر